fot. twitter.com/UOKiKgovPL

Sprzedawcy kotłów pod lupą UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy kotły na paliwo stałe spełniają wymagania określone w przepisach. Kontrole dotyczą zarówno sprzedawców internetowych, jak i sieci handlowych.

Przed nami okres grzewczy. W tym czasie wiele osób myśli o zakupie lub wymianie kotła do ogrzewania mieszkania. Zdrowie konsumentów i czyste powietrze należą do zadań Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dlatego Urząd prowadzi kontrole, których celem jest wyeliminowanie z rynku tzw. kopciuchów.

– Do tej pory wyeliminowaliśmy z rynku prawie 6,5 tys. internetowych ofert sprzedaży kotłów, które nie spełniały wymagań – oznajmił Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Kontrole w internecie obejmują popularne portale, m.in. Allegro i OLX. Postępowania są prowadzone wobec 11 przedsiębiorców sprzedających kotły. UOKiK prowadzi też działania w sieciach handlowych. Sprawdza dokumentację techniczną i etykietę energetyczną kotłów, a także rzetelność informacji, jakie są przekazywane konsumentom.

– Od początku roku do połowy września inspektorzy Inspekcji Handlowej skontrolowali 320 modeli kotłów na paliwo stałe. 25 modeli kotłów skierowano do badań laboratoryjnych, z czego już 7 przebadanych kotłów nie spełnia wymagań – wskazał Tomasz Chróstny.

Przedsiębiorca, który sprzeda kocioł niespełniający wymagań, może zostać zobowiązany do jego odkupienia oraz demontażu na własny koszt.

– Również konsumenci powinni mieć świadomość, że zakup kotła pozakasowego, wobec rosnących wymagań środowiskowych, może wiązać się z jego wymianą już za kilka lat – zaznaczył prezes UOKiK.

UOKiK przypomina konsumentom, że o wydajności i oszczędności kotłów mówi etykieta energetyczna. Znajduje się na niej klasa efektywności energetycznej. Najlepsza to „A+++”, a najgorsza – „D”.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl