Uniwersytet Jagielloński zainaugurował 654. rok akademicki

Uniwersytet Jagielloński, najstarsza polska uczelnia wyższa, zainaugurował w niedzielę 654. rok akademicki. Uczestniczący w uroczystości minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zapowiedział, że nakłady na naukę wzrosną w najbliższych latach do 1 proc. PKB.

Jarosław Gowin w swoim przemówieniu poinformował, że już w projekcie przyszłorocznego budżetu państwa rząd przewidział wzrost nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe o kolejny 1 mld zł.

„To są dopiero pierwsze kroki, w dobrą stronę, znaczące, ale pierwsze” – ocenił wicepremier i zaapelował do polityków wszystkich opcji o ponadpartyjne porozumienie na rzecz zdecydowanego zwiększenie finansowania nauki i szkolnictwa wyższego.

Według niego w ciągu najbliższych lat nakłady te powinny wzrosnąć z obecnych 0,44 proc., do 1 proc. PKB.

„Tylko w ten sposób możemy zbudować nowoczesne państwo i gospodarkę” – mówił Jarosław Gowin, zaznaczając równocześnie, że od co najmniej od podojenia środków na naukę zależy, czy zrealizują się założenia Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Jarosław Gowin podczas swojego wystąpienia zaprezentował najważniejsze założenia projektu reformy systemu szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce, tzw. Konstytucji dla Nauki, która została zaprezentowana we wrześniu podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie. Podkreślił, że projekt powstał z inicjatywy oraz we współpracy ze środowiskiem akademickim.

„Rok temu deklarowałem, że nowa ustawa będzie powstawała w szczerym uczciwym dialogu ze środowiskiem akademickim. Mogę uczciwie powiedzieć, że tę zapowiedź zrealizowaliśmy – ta ustawa powstaje w toku bezprecedensowego szerokiego dialogu ze środowiskiem, przyznaje to też Komisja Europejska, która wskazują ją jako wzór do naśladowania dla innych krajów” – mówił Jarosław Gowin. W pracach nad projektem ustawy – zaznaczył – wzięło udział ponad 7 tys. naukowców, studentów, osób z kadry administracyjnej uczelni.

Jak mówił szef resortu nauki, rozwiązania zawarte w zaprezentowanym projekcie w „co najmniej 90 proc.” pokrywają się z rekomendacjami dotyczącymi polskiego szkolnictwa wyższego i nauki przedstawionymi niedawno przez Komisję Europejską, w tym rozszerzają autonomię i upodmiotowiają polskie uczelnie.

Jarosław Gowin podkreślił, że gotowy projekt ustawy, który ma zastąpić cztery dotychczasowe ustawy jest od nich o połowę krótszy.

„Mamy też ambicję, aby co najmniej o połowę zmniejszyć liczbę aktów wykonawczych z obecnych 80. Ambitny cel, to żeby było ich 25, ale jak będzie 40 to też wybaczycie” – mówił do zebranych w Auditorium Maximum UJ.

Według szefa resortu nauki jednym z głównych założeń nowej ustawy jest poszerzenie autonomii uczelni, tak aby zdecydowana większość spraw regulowana była na poziomie ich statutów i przepisów wewnętrznych.

„Większa wolność, autonomia, to także większa odpowiedzialność za poszerzoną sferę wolności” – zaznaczył.

Wicepremier poprosił przedstawicieli szkół wyższych, by już teraz rozpoczęli debatę nad statutami swoich uczelni, bo to będzie akt najważniejszy.

„Proszę, żeby ten +nieszczęsny dar wolności+ – jak nazywał to ks. prof. Józef Tischner, żebyście ten dar wolności wykorzystali w duchu naprawdę otwarcia się na wyzwania XXI-w.” – dodał.

Jedną ze zmian – zapowiedział Jarosław Gowin – będzie silniejsze umocowanie rektorów „prawdziwych przywódców, liderów” wybieranych spośród co najmniej dwóch kandydatów typowanych przez nowy organ – Radę Uczelni. O tym, kto będzie członkiem tego organu w 100-proc. decydować będzie społeczność akademicka – zapewnił minister.

„Podkreślam, parlament ani tym bardziej rząd nie będzie tutaj w nic ingerował, nie ma żadnego miejsca do ingerencji politycznej” – zastrzegł Jarosław Gowin.

Zapowiedział, że nowe przepisy uproszą „niezwykle obecnie skomplikowany” system finansowania uczelni – otrzymują one środki z kilku zamiast obecnych kilkudziesięciu źródeł. Szkoły wyższe będą miały zdecydowanie większą autonomię także w wykorzystaniu środków finansowych.

Wicepremier Gowin zapowiedział, że zmiany, które powinny rozpocząć się od 1 października 2018 r. będą „głębokie, ale ewolucyjne, stopniowe, tak by uczelnie miały czas przygotować się” i potrwają do 2026 r.

„Ta reforma jest wielką szansą nie tylko dla uczelni, ona jest szansą dla całej Polski. Mamy obowiązek wykorzystać tę szansę i o to proszę i liczę – dajmy Polsce nowy silny impuls rozwojowy, to jest nasze wspólne działanie” – zaapelował wicepremier.

Tradycyjnie inaugurację roku poprzedziła Msza św. w kolegiacie św. Anny, odprawiona przez metropolitę krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego i pochód profesorów. Ubrani w togi w kolorach symbolizujących 15 wydziałów uniwersytetu uczeni przeszli ulicami Krakowa do Auditorium Maximum UJ, gdzie odbyła się inauguracja.

Podczas inauguracji dokonana została immatrykulacja studentów reprezentujących wszystkie wydziały Uniwersytetu, a także wręczono nagrody rektora UJ „Laur Jagielloński” oraz odznaki „Zasłużony dla Uniwersytetu Jagiellońskiego”. Rozpoczęcie roku akademickiego uświetnił wykład inauguracyjny dr hab. Justyny Drukały.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl