Unijny Trybunał Sprawiedliwości: umowa Safe Harbor nieważna

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł nieważność umowy Safe Harbor między UE i Stanami Zjednoczonymi. Sędziowie uznali, że dane europejskich internautów nie są w USA dostatecznie zabezpieczone przed dostępem do nich tamtejszych władz.

Wskazano, że Komisja Europejska, która zaaprobowała je w 2000 roku, wychodziła z założenia, iż Stany Zjednoczone gwarantują właściwą ochronę przekazywanych im danych osobowych.

Orzeczenie Trybunału ma daleko idące konsekwencje dla amerykańskich koncernów internetowych, którym trudniej będzie teraz przekazywać dane Europejczyków do USA. Dotyczy to m.in takich firm jak Facebook i Google.

Ekspert ds. prawa międzynarodowego, europoseł Prawa i Sprawiedliwości Karol Karski, zwraca uwagę na rozbieżności w podejściu do ochrony danych osobowych w Europie i Stanach Zjednoczonych.

– W UE przy zawieraniu umów międzynarodowych dot. przekazywania do innych państw danych obywateli UE, zachowywane są szczególne środki ostrożności. W USA generalnie co do zasady nie ma czegoś takiego jak ochrona danych osobowych, a jeśli istnieją, to w bardzo ograniczonym zakresie. To orzeczenie przez Trybunał Sprawiedliwości UE oznacza więc, że umowa ta nie będzie mogła być stosowana przez państwa członkowskie oraz instytucje UE. Nie oznacza to automatycznie jej unieważnienia, ponieważ jest to umowa zawarta, natomiast powstaje pewien stan, w którym będzie mogła być ona wykonywana – tłumaczy profesor.

Umowa Safe Harbor, zawarta między Komisją Europejską a resortem handlu USA, umożliwia ponad 4 tysiącom amerykańskich firm przetwarzanie danych handlowych i osobowych ich klientów w Europie.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl