fot. PAP/Marcin Obara

Unia odrzuca kandydaturę Polaka

Komisja Kontroli Budżetowej Parlamentu Europejskiego negatywnie zaopiniowała kandydaturę europosła PiS Janusza Wojciechowskiego do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.

Podczas przesłuchania, na komisji europosłowie m.in. z Platformy Obywatelskiej atakowali polityka PiS-u zarzucając, że jest aktywnym politykiem. Padły też pytania o stosunek do Trybunału Konstytucyjnego w Polsce.

Eurodeputowany zapewniał, że jego wybór na członka Europejskiego Trybunału Obrachunkowego oznaczałby odejście z polityki.

Europoseł Jadwiga Wiśniewska podkreśla, że PO złamała żelazną zasadę, która zakłada, iż nie atakuje się kandydatów Polaków do ważnych stanowisk w UE.

– Ja przypomnę – kiedy pani Elżbieta Bieńkowska bardzo słabo wypadła przed komisją – my nie atakowaliśmy jej kandydatury. Uważaliśmy, że to jest ważne, aby polski kandydat zajął wysokie stanowisko w Unii Europejskiej. (…)Widzimy, że po raz kolejny posłowie Platformy Obywatelskiej wynoszą konflikty wewnętrzne Polski poza granice kraju – mówi europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Mandat sześciu członków Europejskiego Trybunału Obrachunkowego wygasa 6 maja. Europoseł Janusz Wojciechowski został zgłoszony przez władze w Warszawie. Poza Polakiem negatywnie zaopiniowano również kandydatów ze Słowacji i Malty.

                                                                                                    RIRM

drukuj