UNHCR: rekordowe 65 mln ludzi uciekających przed wojną

Liczba osób zmuszonych do opuszczenia swojego kraju w wyniku wielu konfliktów na świecie osiągnęła w 2015 r. rekordowy poziom – 65,3 miliona – informuje w poniedziałek w swym dorocznym raporcie Biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR).

Według raportu UNHCR, o którym informuje agencja dpa, ogólna liczba uchodźców, uchodźców wewnętrznych oraz osób ubiegających się o azyl w innym kraju osiągnęła „rekordowy poziom”.

Na drodze tych, którzy uciekają przed wojną i prześladowaniami czyha o wiele więcej niebezpieczeństw niż w 2014 r. Przerażająca liczba osób traci życie przeprawiając się przez Morze Śródziemne, a dotarcie do bezpiecznego miejsca drogą lądową uniemożliwiają zamykane granice – powiedział Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Filippo Grandi.

Jak głosi raport, pod koniec 2015 r. łącznie 21,3 mln uchodźców znalazło schronienie w innym kraju; 40,8 mln to uchodźcy wewnętrzni. Kolejne 3,2 mln osób przebywa za granicą i czeka aż rozpatrzone zostaną ich wnioski o azyl.

PAP/RIRM

drukuj