Umorzono śledztwo ws. usuwania krzyży w komendzie policji
Umorzono śledztwo ws. usuwania krzyży w Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu. Prokuratura Rejonowa w Kozienicach uznała, że komendant Karol Szwalbe nie przekroczył uprawnień, wydając polecenie zdjęcia krzyży.
W ubiegłym roku media informowały, że kierujący policją w Radomiu inspektor nakazał usunąć krzyże w tamtejszej komendzie i podległych jej komisariatach. Sekretarkę, która sprzeciwiła się usunięciu krzyża, miał przesunąć na inne stanowisko. Komendant miał także namawiać policjantów, by nie uczestniczyli w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę.
Szwalbe w liście otwartym skierowanym do swoich podwładnych oświadczył, że nikogo nie namawiał do usuwania krzyży. Przyznał, że jako osoba niewierząca zdecydował, że w jego gabinecie i sekretariacie będą tylko symbole państwowe.
Poseł Marzena Wróbel dwukrotnie wnioskowała, aby Sejm zajął się tą sprawą. Wnioski zostały jednak odrzucone. Poseł ma nadzieję, że podmiot, który złożył zawiadomienie do prokuratury odwoła się od postanowienia sądu. Zamierza też sama podjąć działania.
– Zamierzam w tej sprawie wysłać zapytanie do Prokuratora Generalnego, czy podstawy prawne, które przejęła prokuratura w Kozienicach były właściwe. Sprawa jest niezwykle bulwersująca, zwłaszcza dla katolików. Dla nas krzyż jest symbolem nie tylko Boga, który oddaje swoje życie na krzyżu za nas wszystkich, ale także symbolem państwa polskiego, bo pod symbolem krzyża nasi przodkowie kiedyś oddawali życie – podkreśliła poseł Marzena Wróbel.
Doniesienie do prokuratury ws. usuwania krzyży przez radomskiego komendanta policji złożył w prokuraturze Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą. Według wnioskodawców komendant Szwalbe „bezprawnym działaniem obraził ich uczucia religijne poprzez publiczne wielokrotne znieważenie krzyża”.
RIRM