fot. PAP/Leszek Szymański

KSP: 860 interwencji wobec osób łamiących przepisy o zakazie zgromadzeń; w niedzielę 220 mandatów

Stołeczni policjanci ponad 860 razy podejmowali czynności wobec osób łamiących przepisy o zakazie zgromadzeń – poinformował podkom. Rafał Retmaniak z Komendy Stołecznej Policji. Dodał, że tylko w niedzielę policjanci nałożyli 220 mandatów.

Jak przekazał podkom. Rafał Retmaniak z KSP, od 24 marca policjanci ponad 860 razy podejmowali czynności wobec osób łamiących przepisy o zakazie zgromadzeń.

„Nałożono 646 mandatów karnych. W pozostałych przypadkach kierowane są wnioski o ukaranie do sądu. Ostatnia doba to 16 kolejnych informacji przekazanych do Powiatowych Inspektorów Sanitarnych. W sumie takich informacji przekazano już 188. W tych przypadkach mogą być zastosowane jeszcze surowsze kary administracyjne” – podał podkom. Rafał Retmaniak.

Zaznaczył, że tylko w niedzielę mandatami ukarano ponad 220 osób.

„Z tego samego artykułu, w związku z odmową przyjęcia mandatów do sądu skierowane jest kolejne 56 wniosków o ukaranie” – poinformował policjant.

Dodał, że działania policji wspiera kilkuset żołnierzy i funkcjonariuszy straży miejskiej. Patrole można spotkać we wszystkich dzielnicach Warszawy.

Kara, która może być nałożona na osobę łamiącą obejmującą ją kwarantannę, a także na osoby, które nie przestrzegają ograniczeń dotyczących przemieszczania się i zgromadzeń w miejscu publicznym, może wynosić nawet 30 tys. zł. Osobom, które – mając świadomość zakażenia koronawirusem – narażają na to zakażenie innych, grozi do 5 lat więzienia, a w przypadku narażenia wielu osób – do 10 lat.

PAP

drukuj