Ukraina: Trwają walki o Deblacewe

Na Ukrainie nieustanne trwają walki o Debalcewe, ważne strategiczne miasto w obwodzie Donieckim. Pomimo zawieszenia broni, wciąż w tym mieście trwają uliczne walki między prorosyjskimi separatystami i ukraińskimi siłami rządowymi. Według informacji Ukrainy rozejm został złamany aż 139 razy.

Debalcewe to strategiczne miasto, przez które prowadzą szlaki drogowe i kolejowe łączące Donieck z Ługańskiem. Od północy w niedzielę miało być tu spokojnie. Gwarantował to zawarty  między prorosyjskimi dywersantami a ukraińskimi władzami rozejm. W nocy minął termin ustalony w porozumieniu z Mińska w którym siły podległe władzom w Kijowie i separatyści mieli zacząć wycofywanie ciężkiego uzbrojenia z linii frontu. Tymczasem walki wciąż trwają.

Rebelianci kontrolują dworzec kolejowy i wschodnie obrzeża Debalcewa. Wszędzie słychać wystrzały z moździerzy, rakiet i broni palnej.

Według rosyjskich władz i przywódców separatystów, w mieście jest okrążonych około ośmiu tysięcy żołnierzy ukraińskich. Władze w Kijowie twierdzą, że są w stanie zaopatrywać swoje siły walczące w Debalcewe.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Łysenko poinformował, że siły ukraińskie będą gotowe rozpocząć wycofywanie ciężkiej broni ze strefy walk na wschodzie kraju, kiedy rzeczywiście zapanuje tam rozejm.

– Gdy tylko wstrzymany zostanie ogień na całej linii, zaczniemy wycofywanie broni. Przygotowaliśmy w tym celu odpowiednie miejsca, gdzie będzie rozlokowany wycofany sprzęt bojowy – powiedział Andrij Łysenko.

Wczoraj o sytuacji na Ukrainie, na kilka dni po zawarciu porozumienia,  rozmawiali prezydent Petro Poroszenko i szef Bundestagu. Poroszenko podziękował Niemcom za udzielone wsparcie. Poważne zaniepokojenie utrzymującymi się walkami w mieście Debalcewe i w jego okolicach wyraził Departament Stanu USA.

 

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl