fot. PAP/EPA

Ukraina: Parlament zatwierdził program rządu premiera Jaceniuka

Parlament Ukrainy zatwierdził w czwartek program działalności nowego rządu premiera Arsenija Jaceniuka. Poparło go w głosowaniu 269 deputowanych w liczącej formalnie 450 posłów Radzie Najwyższej Ukrainy.

Podczas prezentacji programu Jaceniuk oświadczył, że najważniejszym zadaniem jego gabinetu jest zapewnienie bezpieczeństwa państwa w obliczu rosyjskiej agresji na wschodzie, a głównym celem w polityce zagranicznej jest dążenie do integracji europejskiej. Ukraina musi także poradzić sobie z zapaścią gospodarczą.

Szef rządu mówił, że w związku z dokonaną przez Rosję aneksją Krymu i konfliktem w Donbasie Ukraina straciła 20 proc. dochodów, jej rezerwy walutowe zmniejszyły się do 10 mld dolarów, a deficyt budżetowy wynosi 4 proc. PKB. Jaceniuk poinformował, że spadek PKB wyniesie w roku bieżącym 7 proc.

Musimy wprowadzić całkowicie nowy system bezpieczeństwa. Nasz program przewiduje wydzielanie do 5 proc. PKB na finansowanie obrony i bezpieczeństwa wewnętrznego – zaznaczył.

Premier poinformował, że jednym z najważniejszych celów jego gabinetu będzie anulowanie statusu Ukrainy jako państwa, które nie może uczestniczyć w blokach militarnych.

– Musimy doprowadzić obronność do standardów NATO. Będziemy corocznie zatwierdzali plan współpracy Ukraina-NATO. Oczekujemy realnego wsparcia. Ukraińska armia powinna być zbudowana według standardów NATO – powiedział.

Rząd Jaceniuka chce także skupić się na technicznym wyposażeniu granicy z Rosją, co premier określa mianem budowy „europejskiego wału”. Tzw. ściana na granicy ze wschodnim sąsiadem Ukrainy ma powstać w ciągu najbliższych czterech lat. Szef rządu podkreślił, że nowoczesny system zabezpieczeń na granicy nie pozwoli na „swobody przepływ terrorystów z Rosji” i wzmocni pozycje Ukraińców w staraniach o likwidację ruchu wizowego z państwami UE.

Zaprzysiężona na początku grudnia ukraińska Rada Ministrów zapowiada szereg deregulacji w gospodarce oraz wzmocnienie walki z korupcją poprzez powołanie Narodowego Biura Antykorupcyjnego. Rząd chce znacząco ograniczyć listę przedsiębiorstw państwowych, które nie podlegają obecnie prywatyzacji: z 1,5 tys. do 300.

Chce także walczyć z monopolistami, wprowadzić obowiązkową deklarację dochodów i wyeliminować system nielegalnych wypłat, który polega na tym, że pracownicy część zarobków otrzymują w kopertach. Władze zamierzają również urynkowić taryfy energetyczne oraz wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenie medyczne.

Rząd premiera Jaceniuka, sformowany w ramach koalicji „Europejska Ukraina”, która powstała po październikowych wyborach parlamentarnych, został zaprzysiężony 2 grudnia.

PAP/RIRM

drukuj