„Polskie zwyczaje rodzinne” – promocja książki wybitnej etnograf

W Łodzi odbyła się promocja książki wybitnej etnograf Aldony Plucińskiej pt. „Polskie zwyczaje rodzinne” – przez sakramenty do polskiej tradycji. Po raz pierwszy w historii polskiej etnografii, autor sięga po sakramenty święte, aby pokazać polską obrzędowość rodzinną.

Publikacja została objęta patronatem honorowym przez ks. abp. Marka Jędraszewskiego, metropolitę łódzkiego oraz Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Etnograf Aldona Plucińska z ogromną pasją i wiedzą zdobytą, m.in. dzięki wieloletnim badaniom, przedstawia ciekawy i mądry świat polskich obyczajów widzianych przez pryzmat sakramentów świętych.

– Jako etnograf przemieszczam się po całym obszarze naszego kraju, i jak to wygląda na dzień dzisiejszy w stosunku do przeszłości – to, co zwykliśmy określać tak bardzo upraszczając „tradycją”. Rodzina w polskiej kulturze odgrywała ogromną rolę; pozwoliłam sobie zacytować Reja, że państwo nigdy nie spełniało swojej roli – to właśnie ta rodzina sprawiła, że żyjemy w XXI wieku na przestrzeni wieków – powiedziała dr Aldona Plucińska.

To sakramenty święte są fundamentem kultury chrześcijańskiej i dziedzictwa Polski. W książce zostały omówione polskie zwyczaje dotyczące: zaślubin, narodzin dziecka, pierwszej Komunii świętej, sakramentu bierzmowania, przygotowania do śmierci i pogrzebu.

– Są to sakramenty związane ze stanem człowieka bądź historią naszego życia. Początkowi życia ludzkiego towarzyszy sakrament chrztu. Wtedy kiedy człowiek wychodzi z dziecięcych lat i zaczyna dojrzewać – Kościół umacnia go Eucharystią – tłumaczy ks. Zbigniew Tracz, kanclerz łódzkiej kurii.

Książka jest swoistą podróżą przez życie człowieka od narodzin, aż do śmierci.

– To książka opisująca obrzędy, zwyczaje. Wydaje się nam, że je znamy; wydaje się nam, że są oczywiste – okazuje się, że nie. Gubimy gdzieś w życiu bardzo wiele istotnych przekazywanych nam przez całe pokolenia zwyczajów czy obrzędów. Ta książka właśnie ma nam o nich przypomnieć – akcentuje Maria Kaczorowska, dyrektor Departamentu Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego

Patronat medialny objęły nad książką: Radio Maryja, Telewizja Trwam, Nasz Dziennik oraz tygodnik „Idziemy”.

Książka zapewne nie dla jednego będzie pięknym prezentem pod choinkę.

źródło: archidiecezja łódzka

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl