fot. PAP/EPA

Janukowycz podpisał ustawę o amnestii

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz podpisał ustawę o amnestii dla uczestników protestów antyrządowych i anulował ustawy z 16 lutego, ograniczające m.in. wolność zgromadzeń.

Wcześniej te akty prawne, obwołane „ustawami dyktatorskimi”, uchylił parlament.  Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Donald Tusk na wspólnej konferencji prasowej wyrazili przekonanie, że należy dołożyć wszelkich starań, by rozwój wydarzeń na Ukrainie był pozytywny, wspólnym zadaniem jest uniknięcie czarnego scenariusza.

Na pytanie o sankcje wobec Ukrainy, Merkel odparła, że dziś to pytanie nie jest aktualne. „Obecnie skupiamy się na tym, by rozmowy między administracją rządową i opozycją się nie załamały” – stwierdziła kanclerz.

Europoseł Jacek Kurski, mówi, że mamy do czynienia z egzaltacją na tle Ukrainy i zapętleniem się polityki polskiej.

– Z jednej strony politycy polscy jeżdżą na Majdan i mówią, że Europa jest na wyciągnięcie dłoni i nic tylko do niej przystąpić. Tymczasem nie towarzyszy temu żadna realna symetryczna oferta europejska. Trzeba ponosić jakąś odpowiedzialność za słowa. Nie wolno mamić Ukraińców perspektywą szybkiej akcesji do UE w sytuacji kiedy Unia nie sformułowała żadnej realnej oferty akcesyjnej dla Ukrainy. Niestety polityka polska, która powinna mieć ambicje kształtowania wschodniej polityki UE poniosła w tym zakresie porażkę – powiedział europoseł Jacek Kurski.

Także dziś ukraińscy wojskowi zwrócili się do prezydenta Wiktora Janukowycza z prośbą o podjęcie „niezwłocznych działań na rzecz stabilizacji sytuacji w kraju”.

RIRM

drukuj