fot. PAP/EPA

Ukraina liczy na całkowite wstrzymanie walk

Ten tydzień ma być decydujący dla rozwiązania konfliktu z prorosyjskimi separatystami twierdzi prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Bez wątpienia decydujące będzie w tej sprawie piątkowe spotkanie Poroszenki z Władimirem Putin w Mediolanie, przy okazji szczytu Europa Azja.

Ten tydzień ma być decydujący dla rozwiązania konfliktu z prorosyjskimi separatystami – twierdzi prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Ukraina liczy na całkowite wstrzymanie w najbliższych dniach ognia na linii walk. Jeśli to nastąpi, rozpocznie się tworzenie strefy buforowej. Obie strony mają wycofać ciężką broń przynajmniej na 15 km w głąb kontrolowanych przez nie terenów. Na Ukrainie pojawi się także większa liczba obserwatorów OBWE. Misja powiększy się do 1,5 tysiąca osób.

Taka liczba obserwatorów umożliwi tej szacownej organizacji europejskiej wypełnienie swych zobowiązań dotyczących monitorowania zawieszenia broni i odzyskanie kontroli Ukrainy na granicy z Rosją – powiedział Petro Poroszenko, prezydent Ukrainy.

Wczoraj Poroszenko przyjął dymisję ministra obrony Wałerija Hełeteja. Zadeklarował, że nazwisko nowego szefa resortu obrony przedstawi parlamentowi jeszcze dziś, a jutro deputowani rozpatrzą tę kandydaturę. Prezydent Ukrainy, wyraził wolę przeprowadzenia wyborów na terenach kontrolowanych przez separatystów.

Nie chodzi o wybory, które chcą tam ogłosić terroryści ale wybory, które są przewidziane przez prawo Ukrainy, które zostaną potwierdzone przez OBWE i inne szanowane organizacji międzynarodowe i będą przyjmowane przez cały świat jako przejrzysty i demokratyczny – podkreślił Petro Poroszenko, prezydent Ukrainy.

Z kolei prezydent Rosji Władimir Putin nakazał wycofanie wojsk znad granicy z Ukrainą; siły przebywające na poligonach w obwodzie rostowskim mają wrócić do miejsc stałej dyslokacji. Na temat sytuacji na Ukrainie będą rozmawiać w przyszłym tygodniu prezydenci Poroszenko i Putin. Spotkają się w Mediolanie, przy okazji szczytu Europa – Azja.

Nie mam żadnych wątpliwości, że będą to trudne rozmowy, ale jestem do nich gotów. Moim celem jest niepodległość kraju, jego jedność terytorialna, nienaruszalność granic i przywrócenie pokoju – dodał Petro Poroszenko, prezydent Ukrainy.

Z kolei dziś na temat sytuacji na Ukrainie w Paryżu z ministrem obrany Francji będzie dziś rozmawiał sekretarz stanu USA John Kerry. Jutro z kolei zaplanowano rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

TV Trwam News

drukuj