fot. PAP/EPA

Ukraina: Ashton apeluje o zaprzestanie przemocy i o dialog

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton zaapelowała w środę do stron konfliktu na Ukrainie o zaprzestanie przemocy i o rozpoczęcie prawdziwego dialogu. Ashton od wtorku przebywa w Kijowie, gdzie spotkała się m.in. z prezydentem Wiktorem Janukowyczem.

„Rozmowy między stronami konfliktu na Ukrainie muszą przybrać formę prawdziwego dialogu” – powiedział Catherine Ashton. Zaznaczyła, że jest zaszokowana informacjami o represjach, stosowanych wobec uczestników demonstracji antyrządowych; o represjach usłyszała na spotkaniu z organizacjami pozarządowymi.

„Jeden z najważniejszych aspektów, na który musimy zwrócić uwagę, to zapobieganie przemocy i zastraszaniu” – podkreśliła szefowa dyplomacji UE. Powiedziała, że rozmowa z ukraińskim prezydentem dotyczyła m. in. przyszłości.

„Dialog, do którego dochodziło od czasu do czasu, powinien się stać prawdziwym dialogiem” – wyjaśniła. Ashton zapewniła w poniedziałek, że UE będzie aktywnie pomagać Ukrainie w poszukiwaniu rozwiązania kryzysu. Przyspieszyła swoją wizytę w Kijowie, którą początkowo planowano na czwartek.

PAP

drukuj