Ukraina: anulowano zakaz wjazdu dla hiszpańskich dziennikarzy

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) odwołała zakaz wjazdu dla dwóch hiszpańskich dziennikarzy, który miał obowiązywać do 2020 roku w związku z ich antyukraińską działalnością – poinformowała w piątek rzecznik SBU Ołena Hitlanska.

Jak wyjaśniła, decyzja SBU podyktowana jest „wieloma interwencjami” podjętymi przez przedstawicieli świata dziennikarskiego.

„Służba nadal będzie stosowała ograniczenia, w tym także wobec dziennikarzy, jeśli będą ku temu podstawy prawne” – podkreśliła rzecznik.

Dwaj Hiszpanie to Antonio Pampliega i Manuel Angel Sastre, współpracujący z różnymi mediami. Pod koniec sierpnia SBU zakazała im wjazdu na Ukrainę na trzy lata i wydaliła ich z kraju.

„Pisali nieprawdziwe materiały m.in. o tym, że ukraińska armia ostrzeliwuje ukraińskie miasta i wsie” – mówiła Ołena Hitlanska.

5 października Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wydaliła z Ukrainy dziennikarza rosyjskiej telewizji NTV Wiaczesława Niemyszewa, który wcześniej relacjonował wydarzenia w opanowanych przez prorosyjskich separatystów rejonach Donbasu.

Pod koniec sierpnia SBU wydaliła także dziennikarkę rosyjskiej stacji telewizyjnej Kanał 1. Annę Kurbatową, której zarzucono „tendencyjne informowanie” o sytuacji na Ukrainie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl