fot. PAP/EPA

UE: Vera Jourova przejęła obowiązki D. Reyndersa w związku z jego kandydaturą na szefa Rady Europy

Unijny komisarz sprawiedliwości Didier Reynders od poniedziałku jest na bezpłatnym zwolnieniu w związku z kandydowaniem na stanowisko sekretarza generalnego Rady Europy. Jego obowiązki przejęła wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova.

Didier Reynders będzie na zwolnieniu do czasu wyłonienia nowego sekretarza generalnego RE, co ma nastąpić w trakcie Zgromadzenia Parlamentarnego w dniach 24-28 czerwca. Belg nie wróci więc do KE do czasu wyborów do Parlamentu Europejskiego (odbędą się w dniach 6-9 czerwca).

Obowiązki belgijskiego komisarza oficjalnie przejęła w poniedziałek Czeszka Vera Jourova, która jako wiceprzewodnicząca KE odpowiada za kwestie związane z demokracją i prawami człowieka. Od Reyndersa przejmie m.in. odpowiedzialność za postępowania w ramach art. 7 Traktatu o UE związane z naruszeniami rządów prawa. Najsurowszą sankcją, na jaką narażone są tutaj kraje członkowskie, która wymaga jednak jednomyślności pozostałych, jest zawieszenie prawa do głosowania.

Reynders w wyścigu o stanowisko sekretarza generalnego RE ma dwóch konkurentów: b. szwajcarskiego prezydenta Alain Berset i b. minister kultury Estonii Indrek Saar. Ta trójka została wyłoniona przez Komitet Delegatów Ministrów po rozmowach kwalifikacyjnych przeprowadzonych w marcu br. Zwycięzcę wyłoni w głosowaniu Zgromadzenie Parlamentarne, a nowy sekretarz generalny obejmie stanowisko 18 września br.

Belg zabiegał bezskutecznie o stanowisko sekretarza generalnego RE w 2019 r. Funkcję tę objęła chorwacka polityczka i ekonomistka Marija Pejczinović Burić.

Reynders przed objęciem teki komisarza sprawiedliwości w 2019 r. był wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych Belgii. W przeszłości był też liderem walońskiej partii Ruch Reformatorski o liberalnym profilu.

Rada Europy jest organizacją międzynarodową niezależną od UE. Zrzesza 46 państw. Ich liczba zmniejszyła się po rosyjskim ataku na Ukrainę – 16 marca 2022 r. Komitet Delegatów Ministrów jednogłośnie zdecydował o wykluczeniu Rosji z Rady Europy. Obecnie organizacja obejmuje 700 milionów mieszkańców. Należą do niej wszystkie kraje europejskie; status obserwatorów mają Stany Zjednoczone, Kanada, Meksyk i Izrael.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl