Antyizraelski billboard w Teheranie po ataku Iranu na Izrael | fot. PAP/EPA

Światowi przywódcy apelują o złagodzenie napięcia na Bliskim Wschodzie

Iran w nocy z soboty na niedzielę zaatakował Izrael. Niemal wszystkie rakiety zostały przechwycone, jednak część z nich w ogóle nie doleciała do celu. Światowi przywódcy apelują o złagodzenie napięcia.

W nocy z soboty na niedzielę na terytorium Izraela zawyły syreny.  Iran wystrzelił niemal 300 dronów i rakiet w odpowiedzi na atak na irański konsulat w Damaszku. Od początku były za to obwiniane władze Izraela, które do tej pory nie przyjęły odpowiedzialności za atak.  Iran zaatakował mimo wcześniejszych ostrzeżeń ze strony Stanów Zjednoczonych, ryzykując eskalację konfliktu.

 

– Jesteśmy oddani obronie Izraela. Będziemy wspierać Izrael. Pomożemy bronić Izraela – mówił jeszcze przed atakiem prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden.

W poniedziałek prezydent USA dziękował żołnierzom za wsparcie.

– Jesteście najlepsi na całym świecie – podkreślił Joe Biden.

W akcji obronnej pomagali Amerykanie, Brytyjczycy, Francuzi i Jordańczycy. Przynajmniej połowa wystrzelonych rakiet nie dotarła do celu, bo pojawiły się problemy już podczas ich lotu. To może wskazywać na wadliwość irańskiego uzbrojenia. Mimo to światowi przywódcy mówią wprost: „odpowiedź Iranu była dysproporcjonalna”.

– Reżim irański – swoim bezprecedensowym atakiem na Izrael – doprowadził region na skraj katastrofy. Jednocześnie ta eskalacja pokazała również, że region stoi po stronie Izraela. Iran jest izolowany – wskazała minister spraw zagranicznych Niemiec, Annalena Baerbock.

Choć pojawiają się apele na rzecz złagodzenia napięcia, to wciąż rosną obawy o odpowiedź Izraela.

– Uważam za nieprawdopodobne to, by Izrael się zatrzymał, biorąc pod uwagę proporcje irańskiego ataku – zaznaczył minister obrony Włoch, Guido Crosetto.

Pojawiły się obawy o bezpieczeństwo Polaków mieszkających w Izraelu. Tutaj ministerstwo spraw zagranicznych uspokaja.

– Nie ma zagrożenia dla polskich obywateli. Z naszej oceny wynika, że nie ma żadnej potrzeby ewakuacji – mówił rzecznik MSZ, Paweł Wroński.

Podtrzymywał jednak ostrzeżenia przed podróżami w tamten rejon.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl