fot. PAP/EPA

UE: szefowie MSZ uzgodnili zwiększenie unijnego wsparcia dla ukraińskich sił zbrojnych o 5 mld euro

Szefowie MSZ państw Unii Europejskiej w poniedziałek zgodzili się zwiększyć wsparcie dla ukraińskich sił zbrojnych o 5 miliardów euro za pośrednictwem specjalnego funduszu pomocowego.

„Fundusz będzie wspierać Ukrainę w zdobywaniu sprzętu wojskowego potrzebnego do obrony swojego narodu przed rosyjską agresją i prawa do istnienia jako państwo. Zamieniamy nasze słowa w czyny” – napisał na platformie X szef dyplomacji unijnej, Josep Borrell.

Dzięki 5 mld euro na Ukrainę ma trafić m.in. amunicja artyleryjska, której brakuje ukraińskiej armii. W oświadczeniu stwierdzono, że Unia Europejska wykorzysta te pieniądze na sfinansowanie także zakupu sprzętu wojskowego oraz szkoleń.

W następstwie decyzji pułap finansowy Europejskiego Funduszu na Rzecz Pokoju na lata 2021–2027 wyniesie ponad 17 mld euro.

Rada zatwierdziła także zasady dokonywania wspólnych zamówień na sprzęt i amunicje od unijnych oraz norweskich wykonawców z branży obronnej.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl