fot. PAP/EPA

UE rozważa nadzwyczajne spotkanie w sprawie Egiptu

Kraje UE rozważają zwołanie w najbliższym czasie nadzwyczajnego spotkania ministrów spraw zagranicznych w związku z napiętą sytuacją w Egipcie – poinformowały w piątek źródła dyplomatyczne w Brukseli.

Taka decyzja może zapaść w poniedziałek, na zwołanej również w pilnym trybie naradzie ambasadorów państw członkowskich w ramach Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa (PSC). Celem narady ma być uzgodnienie wspólnego stanowiska krajów UE w sprawie wydarzeń w Egipcie. Już w czwartek szefowa włoskiej dyplomacji Emma Bonino poinformowała w Rzymie, że nadzwyczajne spotkanie szefów MSZ państw UE mogłoby się odbyć w najbliższy poniedziałek lub wtorek.

Aktualny harmonogram prac Rady UE przewiduje, że pierwsze po wakacjach zaplanowane spotkanie szefów dyplomacji miałoby się odbyć na początku września w Wilnie i miałoby charakter nieformalny. W środę przez Egipt przetoczyła się fala zamieszek wywołanych tym, że siły bezpieczeństwa przystąpiły do likwidowania w Kairze – przy wsparciu pojazdów opancerzonych, snajperów i buldożerów – dwóch obozowisk stronników odsuniętego od władzy prezydenta Mohammeda Mursiego.

Zwolennicy Mursiego utrzymują, że w ich szeregach zginęło 3 tys. ludzi, władze informują o 638 zabitych i ok. 4 tys. rannych. W kraju wprowadzono stan wyjątkowy, w niektórych regionach godzinę policyjną. Świat potępił użycie siły wobec manifestantów. Na piątek Bractwo Muzułmańskie, z którego wywodzi się odsunięty od władzy i przebywający w areszcie Mursi, zwołuje swych zwolenników na „piątek gniewu”.

Określenia tego użyto także w odniesieniu do dnia najgwałtowniejszych zajść w styczniu 2011 roku, gdy trwało powstanie przeciwko ówczesnemu prezydentowi Egiptu Hosniemu Mubarakowi.

PAP

drukuj