fot. pl.wikipedia.org

Atak bombowy na Synaju

Co najmniej siedem osób zginęło, a 15 zostało rannych w atakach bombowych na półwyspie Synaj – poinformowały źródła medyczne w siłach bezpieczeństwa Egiptu. Wśród ofiar eksplozji dwóch transporterów opancerzonych jest sześciu wojskowych i kobieta.

Do czwartkowych ataków przyznało się na kilku stronach internetowych  ISIS. Na drodze między miastami Rafah a Asz-Szajch Zuwajjid podłożono kilka ładunków wybuchowych, które zostały zdalnie zdetonowane, gdy przejeżdżały tamtędy transportery opancerzone.

Egipt stoi w obliczu rewolty na półwyspie Synaj, która nasiliła się po obaleniu w 2013 roku przez wojsko islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego.

Za rewoltą stoi lokalna organizacja dżihadystyczna o nazwie Prowincja Synaj, która jest lojalna wobec ISIS. Dżihadyści zabili już setki egipskich policjantów i żołnierzy; zaczęli także atakować zachodnie cele w Egipcie.

Prezydent Abd el-Fatah es-Sisi, były dowódca armii, który doprowadził do obalenia Mursiego, opisuje islamistycznych bojowników jako egzystencjalne zagrożenie dla będącego sojusznikiem Stanów Zjednoczonych Egiptu.

PAP/RIRM

drukuj