UE chce podpisać drugą część umowy z Ukrainą 27 czerwca 

UE chciałaby podpisać drugą część umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą na marginesie unijnego szczytu 27 czerwca w Brukseli – poinformował we wtorek wysoki rangą unijny urzędnik. Tego samego dnia umowy stowarzyszeniowe z UE mają podpisać Gruzja i Mołdawia.

– Pracujemy nad tym, by umowy mogły zostać podpisane na marginesie szczytu 27 czerwca – powiedział pragnący zachować anonimowość przedstawiciel UE.

Przypomniał, że Unia podjęła „polityczne zobowiązanie”, iż druga część umowy z Ukrainą, dotycząca stworzenia strefy wolnego handlu, zostanie podpisana po wyborach prezydenckich w tym kraju, które odbyły się 25 maja.

– Kwestią techniczną jest, czy będziemy gotowi na czas, do 27 czerwca. Ale nie ma żadnych wątpliwości co do naszego politycznego zobowiązania, które wielokrotnie powtarzaliśmy – powiedział urzędnik.

Pierwsza, polityczna część umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina została podpisana w marcu, co miało być sygnałem wsparcia dla tego kraju i tymczasowych władz w Kijowie w czasie zaostrzających się napięć z Rosją oraz kryzysu politycznego.

W zeszłym tygodniu amerykański dziennik „Wall Street Journal” napisał, powołując się na nieoficjalne informacje, że nowy prezydent Ukrainy Petro Poroszenko miał poprosić UE o czas na uspokojenie sytuacji w swoim kraju przed podpisaniem drugiej części umowy.

Jednak służby prasowe Poroszenki przekazały później, że opowiada się on za jak najszybszym sfinalizowaniem umowy z Unią.

– Podpisanie umowy i wejście jej w życie (…) oraz jej implementacja pozwoliłyby na podjęcie już w najbliższym czasie kroków antykorupcyjnych i uchwalenie pakietu reform – powiedział Poroszenko.

Ocenił, że obywatele nie mogą czekać, tak więc władze w Kijowie powinny działań tak aktywnie, jak to możliwe. Wyraził również nadzieję, że z takim stanowiskiem zgodzi się Unia Europejska, która wcześniej deklarowała gotowość sfinalizowania umowy z Ukrainą po wyborach prezydenckich.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl