UE chce konsultacji z Rosją i Ukrainą o dostawach gazu

UE wspólnie odpowie na list prezydenta Rosji Władimira Putina w sprawie tranzytu gazu do UE w celu uzgodnienia konsultacji z Rosją i Ukrainą dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa dostaw i tranzytu gazu – poinformował komisarz UE ds. rozszerzenia Sztefan Fuele.

„Unia Europejska odpowie wspólnie na list, by uzgodnić konsultacje z Rosją i Ukrainą z perspektywą zapewnienia bezpieczeństwa dostaw i tranzytu (gazu)” – zapowiedział w środę komisarz. Podczas debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu Fuele zaznaczył, że list Putina z 10 kwietnia dobrze ilustruje, jak ważną kwestią jest bezpieczeństwo energetyczne.

Zauważył, że relacje energetyczne UE-Rosja opierają się na wzajemnej zależności, a UE jest największym rynkiem dla rosyjskiego gazu. „W reakcji na ostatnie wydarzenia Komisja (Europejska), zgodnie z życzeniem Rady Europejskiej, przeprowadzi głęboką analizę bezpieczeństwa energetycznego UE i zaprezentuje obszerny plan redukcji zależności energetycznej UE” – zapowiedział komisarz.

Zapewnił też o zaangażowaniu się UE w sprawę umożliwienia zwrotnego przepływu gazu ze Słowacji na Ukrainę. Ponadto Fuele zapewnił, że UE nadal dąży do zakończenia procedury podpisania pozostałych rozdziałów umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą „tak szybko, jak to możliwe, po majowych wyborach prezydenckich”. W liście do 18 państw UE Putin ostrzegł, że narastający dług Ukrainy za rosyjski gaz może doprowadzić do zakłóceń w tranzycie surowca do państw unijnych.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl