[TYLKO U NAS] Sen. Jackowski: O całej sprawie dot. prywatyzacji Ciechu wiele mówi to, że już w momencie jej dokonywania, wzbudzała wątpliwości

Przypomnę tylko, że cała sprawa związana z Ciechem działa się za czasów rządów Donalda Tuska. Wiele o niej mówi to, że już wówczas, kiedy dokonywano przy niej prywatyzacji, wzbudzała spore wątpliwości i dyskusję publiczną podkreślił na antenie Radia Maryja w programie „Aktualności dnia” sen. Jan Maria Jackowski.

Centralne Biuro Antykorupcyjne dokonało pierwszych zatrzymań ws. nieprawidłowości przy prywatyzacji Ciechu. W ręce funkcjonariuszy trafiło sześć osób, w tym były wiceminister skarbu Paweł T., który zasiadał w rządzie za czasów koalicji PO-PSL.

Jak zauważył Jan Maria Jackowski, o całej sprawie wiele mówi to, że już w momencie jej dokonywania, wzbudzała spore wątpliwości i dyskusję publiczną.

Sprawa dot. Ciechu przypomina pewien klimat z lat 90. Wówczas miało miejsce takie określenie, jak „kapitalizm polityczny”. Polegało to na tym, że państwo polskie, które było właścicielem wielu różnych przedsiębiorstw i je na tamten czas prywatyzowało, wraz z pewną grupą ludzi biznesu, mającą tzw. dojścia do najwyższych kręgów władzy, na niezwykle korzystnych warunkach przejmowało znaczne składniki majątku narodowego nie uwzględniając wyceny rynkowej czy realnej, ale w oparciu o decyzje, które zapadały na szczeblu politycznym. Dawały one natomiast korzyści konkretnym osobom, a te w niezwykle dynamicznym tempie się bogaciły – zaznaczył senator Prawa i Sprawiedliwości.

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że sytuacja związana z Ciechem miała miejsce w okresie rządów Donalda Tuska i do dziś nie została – od strony państwa – w pełni rozwiązana.

Przypomnę, że Ciech jest ważnym kooperatorem naszego narodowego koncernu naftowego Orlen i innych spółek z tego sektora. Tę prywatyzację w 2014 roku zbyto po zaniżonej cenie firmie, która była związana z nieżyjącym już miliarderem Janem Kulczykiem. Dlaczego zaniżono cenę? Otóż Najwyższa Izba Kontroli, dokonując kontroli tej transakcji w 2015 r., wykazała, że akcje zbyto poniżej ceny rynkowej. […] Omawiana prywatyzacja budziła ogromne wątpliwości. Dodam tylko, że już w tej kadencji posłowie PiS składali interpelację do Prokuratury Generalnej, ponieważ do dziś ta sprawa nie została w pełni rozwiązana – akcentował polityk.

Śledztwo dot. Ciechy toczy się od maja 2017 r. Prowadzi je Prokuratura Regionalna w Katowicach, wcześniej toczyło się ono w warszawskiej prokuraturze.

Całość rozmowy z senatorem Janem Marią Jackowskim w programie „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl