[TYLKO U NAS] Prof. Pawłowicz: Prezydent Duda nie ma zapisanych kompetencji kształtowania ustroju sądów

Niezależnie jak silną legitymację ma prezydent, to nie jest głównym ośrodkiem władzy. Być może w przyszłej konstytucji zmienimy system – z obecnego gabinetowego, na prezydencki – ale to musiałoby wynikać wyraźnie z konstytucji i po dyskusji społecznej. Na dzień dzisiejszy prezydent – z całym szacunkiem dla niego – jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości, nie ma zapisanej kompetencji kształtowania ustroju sądów, zasad funkcjonowania sądów i decydowania o wszystkich sprawach personalnych – mówiła we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja prof. Krystyna Pawłowicz.

Poseł PiS zaznaczyła, że koncepcja ws. wymiaru sprawiedliwości daje prezydentowi możliwość większego decydowania, a takiego zapisu w konstytucji nie ma.

Koncepcja, która jest w jednej i drugiej ustawie przesuwa lekko w obszarze sprawiedliwości punkt ciężkości w decyzjach na ośrodek prezydencki, a konstytucja nie przewiduje takiej koncepcji – tłumaczyła doktor habilitowana nauk prawnych.

Prof. Krystyna Pawłowicz zwróciła uwagę, iż prawica posiada większość w Sejmie i nie należy „umniejszać roli” koalicji rządzącej. Poseł PiS podkreśliła, że konstytucja wyraźnie wskazuje, iż „zwierzchnią rolę sprawuje suweren działający bezpośrednio lub przez reprezentantów”, czyli Sejm.

– Pan prezydent to jest osoba o najsilniejszym mandacie w Polsce, ale jednocześnie chcę powiedzieć, że również silny, najsilniejszy w nowożytnych czasach Polski mandat ma Zjednoczona Prawica, która sprawuje bez potrzeby koalicji rząd. To jest też niezwykłe – wskazała polityk.

Konstytucjonalistka podkreśliła, że polski wymiar sprawiedliwości potrzebuje radykalnej zmiany.

– Mam nadzieję, że będziemy mogli wprowadzić takie zmiany, które doprowadzą do rzeczywistej reformy wymiaru sprawiedliwości, a nam, Prawu i Sprawiedliwości, pozwolą zrealizować jedną z fundamentalnych obietnic, czyli radykalną zmianę, a nie konserwowanie przy pomocy takich właśnie projektów – podsumowała prof. Krystyna Pawłowicz.

Całą rozmowę z prof. Krystyną Pawłowicz z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl