[TYLKO U NAS] Prof. M. Piotrowski: Rząd powinien mieć pełną kontrolę nad funduszami przekazywanymi na pomoc państwom afrykańskim

Polski rząd powinien mieć kontrolę nad tym, gdzie fundusze trafiają; powinny być wydane zgodnie z jego wolą – wskazał na antenie Radia Maryja w czwartkowych „Aktualnościach Dnia” prof. Mirosław Piotrowski. Europoseł odniósł się w ten sposób do decyzji polskiego rządu o przekazaniu ok. 200 mln zł na pomoc ludności w Sudanie i Erytrei.

Rząd polski zdecydował o przekazaniu wsparcia finansowego dla państw afrykańskich. Polityka zjednoczonej prawicy od początku zakłada pomoc potrzebującym na miejscu i zminimalizowanie zjawiska migracji. Inicjatywa po raz kolejny została zignorowana przez Unię Europejską, która nie zauważa poczynań Polski i Węgier w tej kwestii.

– Rząd zjednoczonej prawicy od początku prowadzi konsekwentną politykę zagraniczną w tym zakresie. Wyłoży nieco ponad 200 mln zł na pomoc humanitarną w Syrii i Afryce i zapowiada kolejną pomoc. Zarówno Komisja Europejska, jak i decydenci w Parlamentu Europejskiego, nie chcą dostrzegać tych działań polskiego, ale także węgierskiego rządu – podkreślił prof. Mirosław Piotrowski.

Zdecydowano się na wsparcie Sudanu i Erytrei. Prof. Mirosław Piotrowski czeka na wyjaśnienia ws. tego wyboru. Jak wskazał, kraje te są w czołówce tych, w których prześladowani są chrześcijanie.

– Rząd zdecydował, że wesprze Sudan i Erytreę. Mam nadzieję, że władze rządowe podadzą powody wyboru akurat tych państw. Są one na niechlubnej liście „Open Doors”, czyli dzieła chrześcijańskiego, które monitoruje prześladowania chrześcijan. Oba te kraje są w pierwszej dziesiątce, jeśli chodzi o prześladowania. Trzeba kontrolować, gdzie te pieniądze mają trafić. Należy dopilnować, żeby te fundusze nie szły na przykład na promocję aborcji i były wydatkowane w odpowiedni sposób – wskazał profesor.

Kluczową sprawą jest to, by pieniądze były przekazywane bezpośrednio potrzebującym i były wydatkowane w sposób zgodny z wolą polskiego rządu – zaznaczył gość Radia Maryja.

– Chodzi o to, żeby ten fundusz był w gestii polskiego rządu, który powinien mieć kontrolę nad tym, gdzie one (pieniądze) trafiają i były wydane zgodnie z jego wolą – powiedział europoseł.

Eurodeputowany wskazał także na węgierską pomoc chrześcijanom.

– Chrześcijanom w dużej mierze pomagają Węgrzy, którzy przeznaczyli ok. 450 mln forintów na odbudowę 18 kościołów w Libanie. Pomagają także chrześcijanom żyjącym np. w Mosulu, odbudowują domy, przeznaczają pieniądze na pomoc psychospołeczną – powiedział prof. Mirosław Piotrowski.

Całość rozmowy z prof. Mirosławem Piotrowskim [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl