[TYLKO U NAS] A. Macierewicz: W 2018 r. najważniejsze zorganizowanie Europy Środkowej w sojuszu z USA

Naszym najważniejszym zadaniem na najbliższy rok jest odbudowa i zorganizowanie Europy Środkowej (…) w sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi – mówił w czwartkowym felietonie „Głos Polski” dla TV Trwam i Radia Maryja minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Szef MON nawiązał do obchodzonej w rozpoczętym właśnie roku setnej rocznicy niepodległości Polski. Zwrócił uwagę, że niekiedy, zwłaszcza przez obcokrajowców, „odzyskanie” przez nasz kraj niepodległości mylone jest z jej „uzyskaniem”.

– Rzeczywiście, niektóre państwa obszaru Europy Środkowej wtedy, w 1918 roku, „uzyskały” niepodległość. Ale Polska nie była nowopowstającym państwem. Polska nie była wyłącznie beneficjentem zwycięstwa nad Niemcami i upadku Rosji carskiej. Polska walczyła o niepodległość i „odzyskała” niepodległość, którą utraciła na skutek zaborów, na skutek zmowy trzech wielkich mocarstw przeciwko państwu polskiemu – przypomniał minister, dodając, że „trzeba to zawsze podkreślać”, bo nasza historia to nie 100, lecz co najmniej 1050 lat, „nie licząc okresu przedchrześcijańskiego”.

Jak zwrócił uwagę Antoni Macierewicz, 100-lecie niepodległości będzie owocowało wielkimi wydarzeniami.

– Przed nami naprawdę wieli wysiłek – zarówno dla wojska, jak i dla całego narodu – uczczenia niepodległości i kontynuowania tego wielkiego czynu niepodległościowego – zaznaczył.

Rocznica jest też momentem refleksji nad miejscem Polaków w historii oraz naszym miejscem geopolitycznym. Jak zauważył, „nie jest przypadkiem, że to Polska, wraz z Chorwacją, wyszła z ideą Trójmorza kontynuującą przedwojenną tradycję międzymorza”.

Międzymorza, czyli łączenia wspólnoty interesów między Bałtykiem, Morzem Czarnym i Morzem Adriatyckim. Ta tendencja będzie naszym najważniejszym zadaniem na najbliższy rok: odbudowa i zorganizowanie Europy Środkowej (…) w sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi – wskazał, zaznaczając jednocześnie, że sojusz taki „w żaden sposób nie oznacza zerwania z Unią Europejską”.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl