[TYLKO U NAS] Ostatnie przygotowania Kolumbii do wizyty papieża Franciszka

Już za kilka godzin do Kolumbii przybędzie papież Franciszek. W czasie swojej podróży, która odbędzie się pod hasłem „Demos el primer paso” – „Uczyńmy pierwszy krok” – odwiedzi Bogotę, Villavicencio, Rionegro, Medellín i Cartagenę. Trwają ostatnie przygotowania.

Na międzynarodowym lotnisku El Dorado w Bogocie pielgrzymów wita duże zdjęcie uśmiechniętego Ojca Świętego. Przy odprawie paszportowej celnicy życzą dobrej pielgrzymki i radosnego spotkania z papieżem Franciszkiem.

Do stolicy Kolumbii przybywają pielgrzymi praktycznie ze wszystkich krajów Ameryki Lacińskiej.

– To nasz papież, z naszego kontynentu, rozumie nasze problemy – mówi María José z Ekwadoru.

Na ulicach Bogoty można zobaczyć również gorączkowe przygotowania, szczególnie w tych częściach miastach, gdzie Ojciec Święty spotka się z pielgrzymami. Od dzisiaj wchodzą w życie ograniczenia ruchu drogowego, co stanowi wielki problem dla i tak chaotycznego już miasta. Władze zapewniają, że zrobią wszystko, aby zagwarantować bezpieczeństwo.

Kolumbijskie media poświęcają bardzo dużo miejsca latynoskiemu papieżowi. Jego pierwsza wizyta w Kolumbii bez wątpienia jest historyczna. Przypominają też podróż apostolską Pawła VI w 1968 r. i Jana Pawła II w 1986 r. Mocne słowa polskiego Ojca Świętego, który stanowczo potępił przemoc i niesprawiedliwość społeczną przypominają tutejsze media.

Czego jednak spodziewa się przeciętny Kolumbijczyk od papieskiej wizyty?

– Mam nadzieję, że nie zostanie wykorzystana jedynie politycznie przez nasze władze. Kiedy cały świat będzie patrzył na nas zrobią wszystko, aby pokazać, że Kolumbia jest krajem bogatym i spokojnym. Kiedy jednak papież wyjedzie, to znowu będzie jak dawniej. Nasze problemy to przemoc, nierówność społeczna, bezrobocie, bieda. Ludzie mają nadzieję, że Ojciec Święty dokona cudu, że coś się zmieni. Chcemy zmiany –  podkreśla José, 37-letni taksówkarz.

***

Podróż apostolska Franciszka do Kolumbii (6-11 września) [zobacz plan]

O. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl