[TYLKO U NAS] Mec. S. Hambura: Status mniejszości polskiej w Niemczech jest do odzyskania

Status mniejszości dla potomków przedwojennej polskiej mniejszości w Niemczech jest teraz do odzyskania – przekonywał we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja mec. Stefan Hambura, rzecznik polskich spraw w Niemczech.

Prawnik prowadzi wraz z Marcinem Masnym protest głodowy w Berlinie, domagając się praw dla Polaków w Niemczech. [czytaj więcej]

Jak wyjaśnia, chodzi o przyznanie statusu mniejszości narodowej potomkom przedwojennej mniejszości polskiej w tym kraju. Pierwszy protest Stefan Hambura i Marcin Masny podjęli w maju bieżącego roku w Domu Polonii w Warszawie. Jak tłumaczył mecenas, akcja jest teraz kontynuowana, ponieważ w Niemczech zmienia się sytuacja polityczna.

– Jesteśmy teraz w trochę innej sytuacji w Niemczech, gdyż Niemcy są po wyborach do parlamentu, będzie za chwilę powstawał nowy rząd i wszystko wskazuje na to, że to będzie rząd koalicyjny (…). Uważamy, że partie polityczne w Niemczech powinny się z tym tematem zapoznać. Pośrednio jest to też prośba do rządu polskiego, do rządu pani premier Beaty Szydło, do pana ministra Witolda Waszczykowskiego i do pana prezydenta RP Andrzeja Dudy. Również z ich strony mogą wyjść impulsy w tej sprawie. Jeżeli rząd pani premier Beaty Szydło położy ten temat na stole negocjacyjnym  z nowym rządem niemieckim, to myślę, że wtedy ten status mniejszości polskiej w Niemczech jest natychmiast do odzyskania – powiedział mec. Stefan Hambura dodając, że liczy także na wpierający głos niemieckiej mniejszości w Polsce.

Pytany, czy protest został zauważony przez niemieckie media i środowiska polityczne, gość „Aktualności dnia” odpowiedział, że nie, wskazując iż tematy niewygodne są tam wyciszane.

– Takie sprawy są i były wyciszane, dlatego liczę też na wsparcie mediów polskich i na wsparcie polskiej opinii publicznej. Mam nadzieję, że również prywatne media w Polsce będą pytały np. ambasadora Niemiec w Polsce w tym temacie, ale również będą pytały niemieckich polityków – powiedział prawnik.

Mec. Stefan Hambura podziękował też za wsparcie, które uzyskał od Radia Maryja i TV Trwam.

Całość rozmowy z mec. Stefanem Hamburą można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj