fot. twitter.com

Niemcy: protest głodowy ws. praw dla Polaków w Niemczech

Mec. Stefan Hambura rozpoczął dziś w Berlinie kolejny protest głodowy. Prawnik wraz z towarzyszącym mu Marcinem Masnym domagają się praw dla Polaków w Niemczech.

Akcja protestacyjna ma zwrócić uwagę na brak statusu mniejszości narodowej dla potomków przedwojennej polskiej mniejszości w tym kraju.

Głodówka kierowana jest do niemieckich władz. Mecenas Stefan Hambura zaznacza, że protest jest kontynuowany, ponieważ sytuacja Polaków mieszkających za naszą zachodnią granicą nadal się nie poprawiła.

– Nie ma wymiernych, pozytywnych wyników co do uznania statusu mniejszości polskiej w Niemczech, a teraz formuje się nowy niemiecki rząd, ma powstać nowa koalicja. Chcemy ten moment wykorzystać, żeby doprowadzić do dyskursu politycznego w Niemczech, ażeby przyszłe partie koalicyjne zainteresowały się tym tematem – i nie tylko partie koalicyjne, ale wszystkie partie w Niemczech, które będą okazywały w tej sprawie dobrą wolę i będą się chciały tym zainteresować – wyjaśnia mec. Stefan Hambura.

Przez brak statusu mniejszości narodowej Polacy nie są instytucjonalnie wspierani na terenie Niemiec, jak mniejszość niemiecka w Polsce.

Temat praw Polaków mieszkających w Niemczech jest podnoszony przez Polskę od lat. Rozmowy w tej sprawie prowadził m.in. w ubiegłym roku w Berlinie wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak.

Kwestię poruszano też w trakcie lutowej wizyty kanclerz Merkel w Warszawie czy majowej wizyty prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. Mimo to sytuacja naszych rodaków w Niemczech się nie zmieniła.  Wcześniejszy protest głodowy w tej sprawie mec. Stefan Hambura prowadził w maju w Domu Polonii w Warszawie.

RIRM

drukuj