[TYLKO U NAS] M. Piotrowski: Wizyta D. Trumpa w Polsce została odczytana w UE jako znacząca i bardzo ważna

Wizyta Donalda Trumpa w Polsce była sygnałem dla decydentów Unii Europejskiej, że Polska jest sercem Europy i ma z USA wspólne wartości, które chcemy razem bronić – powiedział na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia” poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Mirosław Piotrowski.

Europoseł odniósł się do tego jak wizytę Donalda Trumpa w Polsce skomentowały media w Europie Zachodniej.

– Otóż niemieckie gazety i media podnoszą różne wątki np. jeden z największych niemieckich dzienników zwrócił uwagę na paralelę pomiędzy przypomnieniem przez Donalda Trumpa bohaterstwa Polaków w czasie Powstania Warszawskiego do obecnej sytuacji na polu obrony wartości i odczytał to w ten sposób, że właśnie Polska – zdaniem Donalda Trumpa – tak jak w czasie II wojny światowej walczyła w 1944 roku w Powstaniu Warszawskim tak teraz ma walczyć niejako z Niemcami (oni tak to odczytali) w obronie podstawowych wartości, oczywiście tych wartości właściwych w odniesieniu do słów św. Jana Pawła II „My chcemy Boga” – mówił prof. Mirosław Piotrowski.

Eurodeputowany podkreślił się także na temat wybranego do przemówienia Donalda Trumpa miejsca i przywoływania przez niego polskich i amerykańskich bohaterów.

– Sądzę, że to nawiązania do historii i to miejsce, w którym to wystąpienie zostało wygłoszone stanowią swoisty fundament bardzo dobrych relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską, bo nie można bez ustalenia wspólnej wizji przeszłości, budować przyszłości. Tak niestety dzieje się obecnie w Unii Europejskiej. Donald Trump nie mógł przedstawić całej historii Polski i USA, ale samo to, że przypomniał Fryderyka Chopina, św. Jana Pawła II – jego wystąpienie w Warszawie w 1979 roku, że mówił o Pułaskim i Kościuszko, a także o ulicach i rondach Waszyngtona i Ronalda Reagana w Warszawie, […]czyli zestawił tych bohaterów historycznych obu krajów stanowi trampolinę do bardzo dobrych relacji obu krajów – dodał profesor.

Prof. Mirosław Piotrowski zauważył także, że wizyta Donalda Trumpa w Polsce w przededniu szczytu G20 w Hamburgu nie była przypadkowa.

– Trzeba powiedzieć, że po zmianach politycznych w Polsce i objęciu władzy przez Zjednoczoną Prawicę, rząd polski i naród polski, który przecież wybrał taką władzę był stawiany w Unii Europejskiej pod pręgieżem – pod wieloma względami m.in. rzekomym naruszeniu zasad funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego, czy braku wolności w Polsce mediów[…]. I nagle przyjeżdża do naszego kraju prezydent największego mocarstwa na świecie i podkreśla, że to właśnie my jesteśmy sercem Europy i to my jesteśmy zobowiązani do obrony wartości – w domyśle także tych prawdziwie europejskich, czyli chrześcijańskich – akcentował prof.. Mirosław Piotrowski.

Całą rozmowę z prof. Mirosławem Piotrowskim z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl