Irak. Siły irackie o krok od zwycięstwa nad ISIS w Mosulu

Rzecznik irackiego wojska generał Jahja Rasul zakomunikował, że „w najbliższych godzinach powinno ono ogłosić w Mosulu zwycięstwo nad tzw. Państwem Islamskim”. Przed trzema laty ISIS ogłosiło Mosul swą stolicą w Iraku.

Irackie siły rządowe wyparły już bojowników ISIS z większości dzielnic Mosulu, a dżihadyści bronią się na niewielkim obszarze wewnątrz Starego Miasta.

„Teraz toczy się jeszcze bitwa o ostatnie metry” – oświadczył rzecznik. Dodał, że saperzy rozbrajają pola minowe pozostawione przez dżihadystów w wyzwolonych już dzielnicach  Mosulu, położonej nad Tygrysem stolicy prowincji Niniwa.

Bojownicy tzw. Państwa Islamskiego broniący swego ostatniego bastionu znajdującego się w pobliżu brzegu rzeki Tygrys dzielącej Mosul na dwie części, złożyli w sobotę zbiorową przysięgę, że będą „walczyć aż do śmierci” w jego obronie przeciwko wspieranym przy siły USA irackim wojskom rządowym – podała w sobotę powiązana z ISIS propagandowa agencja Amak.

Ofensywa przeciwko siłom ISIS obwarowanym w Mosulu podjęta przez rządowe i ochotnicze siły irackie oraz zaprawione w walkach z dżihadem oddziały kurdyjskich peszmergów rozpoczęła się w październiku ub. roku, po przeszło dwóch latach walk o wyzwolenie spod władzy tzw. Państwa Islamskiego rozległych terytoriów Iraku zajętych latem 2014 roku.

Dżihadyści wciąż nie dają w Iraku za wygraną. W miarę jak tracili teren w Mosulu, dokonywali i dokonują niespodziewanych ataków na siły rządowe w innych regionach Iraku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl