Irak: 5 tys. przesiedleńców wróciło do domów w ostatnich dniach

Około 5 tysięcy przesiedlonych Irakijczyków wróciło w ciągu ostatnich dni do domów, na tereny wyzwolone spod kontroli dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego – podaje agencja EFE, powołując się na źródła wojskowe.

Przesiedleńcy wrócili do graniczącej z Syrią zachodniej prowincji al-Anbar i północnych prowincji Salah ad-Din, Dijala i Niniwa. Według agencji EFE sytuacja w tych muhafazach jest stabilna.

Szef wspólnego dowództwa operacyjnego w al-Anbar generał Mahmud al-Falahi zapewnił, że jego oddziały kontynuują pracę, by kolejni ludzie mogli wracać do domów.

Z danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) wynika, że od ofensywy ISIS w 2014 r. przesiedlonych zostało w Iraku prawie 2,9 mln ludzi; uciekali z powodu ataków dżihadystów oraz ofensywy prowadzonej przez iracką armię w celu odbicia kontrolowanych przez ISIS obszarów.

Jednocześnie, jak informowała IOM, od 2015 roku ok. 2,6 mln Irakijczyków udało się wrócić do domów.

Tydzień temu premier Iraku Hajdar Abadi oświadczył, że tzw. Państwo Islamskie zostało z punktu widzenia militarnego pokonane. Obecnie bojownicy ISIS kontrolują zaledwie 5 proc. opanowanych wcześniej obszarów i zajmują tylko pustynne tereny na pograniczu Iraku i Syrii oraz niewielki obszar pod Damaszkiem. W ubiegłym tygodniu siły irackie rozpoczęły drugą fazę ofensywy, by całkowicie położyć kres obecności dżihadystów na obszarach pustynnych Iraku.

 PAP/RIRM

drukuj