Akt oskarżenia przeciw Czeczenowi zatrzymanemu przez ABW

Akt oskarżenia przeciw zatrzymanemu w marcu przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego obywatelowi Federacji Rosyjskiej narodowości czeczeńskiej Kyuri A. trafił do sądu – dowiedziała się PAP. Miał brać w wojnie w Syrii po stronie tzw. Państwa Islamskiego.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział PAP w piątek, że mężczyźnie zarzucono też nielegalne posiadanie broni.

„Z materiałów zgromadzonych przez ABW wynika, że mężczyzna przyjął obowiązki w zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej i brał udział w działaniach zbrojnych na terenie Arabskiej Republiki Syryjskiej. Przebywając w Syrii włączył się w walkę w szeregach ISIS” – powiedział PAP Żaryn.

Posiadał również bez wymaganego zezwolenia karabinek automatyczny – dodał.

Zarzuty postawione przez prokuraturę obejmują okres od listopada 2013 r. do końca 2014 r. – podał Żaryn. Mężczyźnie grozi za nie od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności – podał rzecznik.

Śledztwo zostało wszczęte na wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od 24 marca mężczyzna przebywa w areszcie, a kilka dni temu sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Warszawie – zaznaczył. Akt oskarżenia przygotował Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie – podkreślił rzecznik ministra.

Żaryn podał, że z informacji ABW wynikało, że Kyuri A. mógł zostać najemnikiem i brać udział w wojnie w Syrii.

„Agencja na mocy Ustawy o działaniach antyterrorystycznych skierowała do prokuratury wniosek o wszczęcie śledztwa w tej sprawie i wystąpiła o zgodę na zatrzymanie mężczyzny. Pod koniec marca ABW dokonała zatrzymania i przeszukała zajmowane przez Kyuria A. pomieszczenia” – przypomniał przebieg działań.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl