fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] M. Błaszczak: Trzeba mówić o niemieckiej napaści i heroizmie Polaków – to jest prawda

Tylko prawda pozwoli zrozumieć, co działo się podczas II wojny światowej; trzeba mówić o niemieckiej napaści, trzeba mówić o heroizmie Polaków, którzy ratowali Żydów, przez co niejednokrotnie ponieśli śmierć – to jest prawda – powiedział w rozmowie z reporterem TV Trwam Szymonem Kozupą minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak.

W odróżnieniu od innych państw okupowanych przez Niemców, w Polsce za pomoc Żydom groziła kara śmierci – powiedział Mariusz Błaszczak.

Kara śmierci za pomoc Żydom była bezwzględnie wykonywana. Zatem niewątpliwym bohaterstwem było pomaganie sąsiadom żydowskim i wielu Polaków to robiło. Dzięki nim Żydzi przetrwali Holokaust, który był zaplanowany i realizowany przez Niemców – zaznaczył minister spraw wewnętrznych.

Należy mówić i przez lata pokazywać prawdę o tym, co działo się na terenach polskich w czasie II wojnie światowej – dodał.

Państwo polskie pozwoliło na to, żeby w temacie II wojny światowej dominowała kłamliwa narracja; narracja, która zaprzeczała temu, kto był ofiarą, a kto mordercą. Dlatego niezwykle ważne jest dziś, żeby przedstawiać prawdę, żeby mówić o tym, że to nie jacyś naziści, którzy nie wiadomo skąd się wzięli, wymordowali Żydów i napadli na Polskę, ale Niemcy – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Kłamliwa narracja bierze się nie tylko z niewiedzy, ale też ze świadomej polityki historycznej tych, którzy próbują uciec od odpowiedzialności za zbrodnie, jakie są ich dziełem w czasie II wojny światowej – powiedział polityk.

Prawda jest najważniejsza. Trzeba mówić o niemieckiej napaści, trzeba mówić o heroizmie Polaków, którzy ratowali Żydów, przez co niejednokrotnie ponieśli śmierć – to jest prawda. Tylko prawda pozwoli zrozumieć, co działo się podczas II wojny światowej – wskazał szef MSWiA.

 

RIRM

drukuj