[TYLKO U NAS] K. Godek: Od pierwszego czytania projektu #ZatrzymajAborcję do dzisiaj zginęło już ok. 70 nienarodzonych dzieci

Od pierwszego czytania projektu do dzisiaj zginęło już ok. 70 nienarodzonych dzieci – powiedziała w rozmowie z reporterem TV Trwam Kaja Godek z komitetu #ZatrzymajAborcję. Obrońcy życia we wtorek pikietowali pod Sejmem, domagając się szybszej pracy parlamentarzystów nad projektem obywatelskiej ustawy wykreślającej z polskiego prawa przesłankę eugeniczną.

Kaja Godek z komitetu #ZatrzymajAborcję odniosła się do projektu ustawy, który trafił do sejmowej komisji Polityki Społecznej i Rodziny na początku stycznia. We wtorek komisja zebrała się po raz pierwszy od momentu, kiedy w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie nad projektem.

– Chcemy pokazać, że procedowanie projektu obywatelskiego nie kończy się na pierwszym czytaniu, i że trzeba podjąć kolejne kroki na drodze do uchwalenia tej ustawy. To jest ustawa, która cieszy się rekordowym poparciem Polaków, bo w ciągu dwóch miesięcy podpisało się pod nią przeszło 830 tys. obywateli. (…) To szerokie poparcie w połączeniu z dramatyczną sytuacją w polskich szpitalach, gdzie co 8 godzin ginie małe niewinne dziecko i od pierwszego czytania projektu do dzisiaj zginęło ich już ok. 70 – wskazała Kaja Godek.

Pełnomocniczka inicjatywy ustawodawczej #ZatrzymajAborcję zaznaczyła, że to sprawia, że „chcemy, żeby komisja zajęła się tym projektem, a nie odkładała go na kolejne pół roku”.

– Są takie głosy, że należy czekać na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. TK jest taką instytucją, do której można się odwołać, jeżeli uważa się, że jakieś przepisy są niekonstytucyjne. Pod wnioskiem do Trybunału podpisali się posłowie większości parlamentarnej. Jeżeli większość parlamentarna uważa, że jakiś przepis jest niekonstytucyjny, z czym obywatele się zgadzają, to większość parlamentarna powinna po prostu uchwalić ustawę, która sprzeczność z konstytucją znosi, a nie zwracać się do TK. To jest prosta procedura – powiedziała Kaja Godek.

RIRM

drukuj