[TYLKO U NAS] J. Mosiński: W piątek decyzja komisji weryfikacyjnej czy rodzina Waltzów będzie musiała oddać pieniądze za kamienicę

W piątek 22 grudnia komisja weryfikacyjna ds. warszawskiej reprywatyzacji podejmie decyzję ws. ewentualnego oddania środków finansowych przez państwa Waltzów za kamienicę przy Noakowskiego 16 – poinformował poseł Jan Mosiński, członek komisji weryfikacyjnej, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Komisja weryfikacyjna zbierze się 22 grudnia rano, żeby omówić cały proces postępowania wyjaśniającego ws. ul. Noakowskiego 16, pochylić się nad projektem decyzji, wymienić różnicę zdań i wówczas przejść do głosowania nad ostateczną decyzją.

– Nastąpiły już pewne nieodwracalne skutki prawne przejęcia kamienicy. U źródeł było fałszerstwo dokumentów dokonane przez pana Kalinowskiego (skazanego na więzienie w latach PRL). Pan Kępski, wuj pana Waltza, nabył tę nieruchomość w złej wierze – sam to orzekł przesłuchiwany przez funkcjonariuszy bezpieczeństwa publicznego. Zatem wiedza o złej wierze była, ale później następowały kolejne transakcje i dzisiaj trudno jest to wszystko „poodkręcać”. Ewentualnie pozostaje żądanie zwrotu pieniędzy do warszawskiego ratusza, paradoksalnie rządzonego przez żonę Andrzeja Waltza – wskazał Jan Mosiński.

Poseł zaznaczył, że zarówno do kamienicy Noakowskiego 16, jak i do innych nieruchomości komisja weryfikacyjna podchodziła z taką samą atencją i powagą.

– Nie dajemy minimalnej przestrzeni, aby ktokolwiek mógł twierdzić, że uwzięliśmy się na panią prezydent poprzez Noakowskiego 16. Nie. Wszystkie adresy, które były rozpatrywane do tej pory, były traktowane tak samo, z taką samą troską, dokładnością i szczegółowością ze strony członków komisji weryfikacyjnej – poinformował gość Radia Maryja.

Członek komisji podczas „Aktualności dnia” wyjaśnił, jak może być sytuacja mieszkańców kamienicy lub tych, którzy zostali z niej wyrzuceni po oddaniu tej nieruchomości miastu.

– Jeżeli przeplatały się praktyki dotyczące podwyższenia czynszu o 1000 proc., nachodzenia – w przypadku Noakowskiego nie były tak drastyczne, jak np. na Poznańskiej 14 – tutaj będzie zapewne możliwość zadośćuczynienia, o które mogą wystąpić lokatorzy Noakowskiego 16 i wówczas płatnikiem będzie miasto stołeczne Warszawa – mówił polityk.

Jan Mosiński liczy na to, że w styczniu Sejm przyjmie nowelizację ustawy o komisji weryfikacyjnej i prace zostaną przyspieszone.

– Projekt zakłada podwyższenie kary grzywny za niestawiennictwo podczas pierwszej rozprawy z 3 do 10 tys. zł i przy powtórnym niestawiennictwie z 10 do 39 tys. zł. Są też kary finansowe dla tzw. czyścieli kamienic od 1 tys. zł do 1 mln zł. Jest także dochodzenie prokuratorskie: jeżeli ktoś uporczywie będzie się uchylał i nie stawał przed obliczem komisji weryfikacyjnej – komisja może wystąpić do prokuratora okręgowego o zatrzymanie i doprowadzenie takiej osoby przed oblicze komisji weryfikacyjnej – podkreślił poseł.

Po Nowym Roku przedmiotem prac komisji weryfikacyjnej ds. „dzikiej reprywatyzacji” będą takie adresy, jak: ul. Mokotowska, ul. Hoża, ul. Marszałkowska czy ul. Schroegera.

Cała rozmowa z posłem Janem Mosińskim  dostępna jest [tutaj]. 

RIRM  

drukuj