[TYLKO U NAS] A. Macierewicz: Musimy zainwestować w ofensywny sprzęt bojowy

Przede wszystkim potrzebna jest nam taka siła ognia, która uniemożliwi naszemu wrogowi wkroczenie na nasze terytorium. Dlatego śmigłowce tak, ale śmigłowce atakujące, posiadające wielką siłę ognia – powiedział na w piątkowym programie „Polski punkt widzenia” antenie Telewizji Trwam minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Zwiększenie finansowania armii do 2,01 proc. PKB pozwoli resortowi obrony narodowej na sfinalizowanie już w tym roku trzech programów – „Wisła”, „Homar” oraz budowy okrętów podwodnych – zaznaczył gość „Polskiego punktu widzenia” Szef MON przyznał także, że zwiększy się liczebność polskiej armii.

– Dzisiaj stoją przed nami trzy główne kontrakty, które chcemy zakończyć w tym roku. Po pierwsze, system obrony przeciwrakietowej średniego zasięgu „Wisła”, który będzie realizowany równolegle z armią amerykańską. Po drugie, system rakiet średniego zasięgu do 300 km „Homar”, również realizowany równolegle z Amerykanami. I wreszcie po trzecie – rozstrzygnięcie, kto wraz z Polską będzie budował okręty podwodne z rakietami manewrującymi. Istotą programu jest takie działanie, żeby obce siły nie mogły dostać się na terytorium Polski. Dodatkowo będzie to podniesienie liczebności armii do 200 tys. – poinformował Antoni Macierewicz.

Minister zapowiedział, że Polska powinna skupić się na inwestycji w sprzęt ofensywny, pozwalający zapobiec ewentualnej inwazji.

– Przede wszystkim potrzebna jest nam taka siła ognia, która uniemożliwi naszemu wrogowi wkroczenie na nasze terytorium. Dlatego śmigłowce tak, ale śmigłowce atakujące, posiadające wielką siłę ognia. Chcemy takie śmigłowce budować w Polsce – powiedział.

Według różnych spekulacji 1,2 mld zł z budżetu przeznaczonego na cele obronne miałoby trafić do MSWiA oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Opozycja alarmuje, że środki te powinny zostać w MON. Szef resortu wyjaśnił jednak, że będą one przeznaczone na funkcje, które są ściśle związane z obronnością państwa.

– Tych pieniędzy będzie przeznaczonych na ten cel znacznie mniej. Będzie to około 500 mln zł. Będą przeznaczone na policję oraz służbę zdrowia, by mogły realizować takie funkcje, które są bezpośrednio funkcjami obronnymi. Jest to w pełni zgodne z liczeniem budżetu według NATO i zdrowym rozsądkiem. Istnieje szereg funkcji, które są niezbędnym uzupełnieniem wysiłku obronnego państwa – zaznaczył.

RIRM

drukuj