By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70652442

Tymczasowe zamknięcie jednej z dwóch dróg startowych na Lotnisku Chopina

Do 26 października bieżącego roku zamknięta będzie krótsza droga startowa warszawskiego Lotniska Chopina. Starty i lądowania samolotów będą się odbywały nad Włochami, Bemową, Ochotą i Piasecznem – poinformował port. Jak dodano, powodem zamknięcia jest modernizacja i przeglądy techniczne drogi.

Lotnisko Chopina ma dwie drogi startowe: dłuższą o długości około. 3700 metrów oraz krótszą o długości 2800 metrów.

„W dniach 12-26 października 2022 roku wszystkie operacje na Lotnisku Chopina będą odbywały się w osi Włochy, Bemowo, Ochota – Piaseczno” – poinformowało lotnisko na swojej stronie internetowej.

Jak podał port, powodem zamknięcia jest modernizacja i przeglądy techniczne drogi startowej nr 1 (11-29).

„W czasie dwutygodniowego wyłączenia wymienimy część lamp, dodamy dodatkowe zestawy świateł, wykonamy remont części pasa i zrealizujemy generalny przegląd całej drogi startowej” – podało Lotnisko Chopina.

Lotnisko wymieni lampy na zestawy energooszczędne, które dzięki lepszym parametrom świetlnym mają poprawić bezpieczeństwo operacji lotniczych. Ponadto, zainstalowane zostaną nowe lampy na odcinkach dróg kołowania, po których samoloty zjeżdżają z pasa po lądowaniu. Ma to poprawić ich widoczność, co jest szczególnie istotne np. podczas mgieł lub znaczących opadów śniegu.

„Podczas wyłączenia drogi startowej nastąpi gruntowny przegląd techniczny pasa oraz wymieniona zostanie warstwa ścieralna nawierzchni na powierzchni 4600 metrów kwadratowych. Jest to standardowy proces związany z jej zużyciem, który odbywa się na lotniskach regularnie” – przekazał port lotniczy.

Jak dodano, jest to istotne ze względu na konieczność utrzymania odpowiednich parametrów hamowania samolotów, niezależnie od warunków atmosferycznych; ma to również zapewnić odpowiednie odprowadzanie wody po opadach oraz zniwelować ryzyko pojawienia się wykruszenia z nawierzchni.

Port tłumaczy, że realizacja cyklicznych remontów jest planowana kompleksowo, tak aby maksymalnie wykorzystać czas zamknięcia pasa startowego do przeprowadzenia wszystkich działań jednocześnie. Ogranicza to liczbę dni, kiedy wszystkie operacje lotnicze muszą być prowadzone tylko w jednym kierunku.

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. We wrześniu port informował, że od początku roku lotnisko odprawiło 9 106 283 podróżnych, to nieco ponad jedna czwarta mniej niż w 2019 roku.

W 2021 roku port obsłużył prawie 7,5 mln podróżnych, czyli o 36 procent więcej wobec 2020 roku. W 2020 roku było to 5 mln 482 tys. pasażerów, co oznaczało spadek o 70,9 procent wobec 2019 roku.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl