fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Z. Ziobro: Stawiamy na rolę komornika nie jako przedsiębiorcy, ale urzędnika publicznego

Postanowiliśmy dokonać zmian ustawy tak, aby zmienić formułę funkcjonowania komornika. Stawiamy na rolę komornika nie jako przedsiębiorcy, ale urzędnika publicznego. Komornik musi mieć odpowiednie kwalifikacje – wyższe wykształcenie prawnicze. Znacząco rozszerzymy nadzór państwa nad działalnością komorników – powiedział w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Odniósł się w ten sposób do zmian w ustawie o komornikach sądowych i kosztach komorniczych.

Od nowego roku zmieniły się przepisy dotyczące komorników sądowych i kosztów komorniczych.

– Do zmian skłoniła nas sprawa rolnika spod Mławy, któremu komornik zabrał ciągnik tylko dlatego, że był sąsiadem dłużnika. Bez żadnej winy w biały dzień zabrano mu ciągnik. Nie mógł wykonywać swojej pracy i poniósł ogromne straty. Komornicy ponieśli odpowiedzialność karną, ale krzywda się stała. Komornik stał się synonimem człowieka bezdusznego, który bardziej kojarzy się z grabieżcą niż urzędnikiem państwa. Dlatego postanowiliśmy dokonać zmian ustawy tak, aby zmienić formułę funkcjonowania komornika. Stawiamy na rolę komornika nie jako przedsiębiorcy, ale urzędnika publicznego. Komornik musi mieć odpowiednie kwalifikacje – wyższe wykształcenie prawnicze. Znacząco rozszerzymy nadzór państwa nad działalnością komorników.  Wprowadzamy szereg konkretnych zasad odpowiedzialności dyscyplinarnej za rozmaite przemyślenia. Gwarantujemy też, że komornik będzie musiał nagrywać swoją interwencję w terenie – wyjaśnił minister sprawiedliwości.

Zmianom ulegną także wynagrodzenia komorników.

– Jeżeli chodzi o kwestie wynagrodzeń, to do tej pory prowizje, które pobierali komornicy, były w całości ich dochodem. To był efekt postrzegania tego zawodu jako działalności gospodarczej. Teraz prowizje, które będzie pobierał komornik, będą należnością Skarbu Państwa. Z tej prowizji jakąś część będzie pobierał wyłącznie komornik. Poznamy jasne zasady wysokości tych prowizji. Do tej pory były one dość dowolne. Wprowadzamy jednolite stawki na poziomie 10 proc. Wprowadzamy też zasadę, że jeżeli dłużnik zrealizuje swoje zobowiązanie w ciągu miesiąca, to ta prowizja będzie wynosić tylko 3 proc. Ma to być zachęta do tego, by wywiązywać się ze swoich zobowiązań – wyjaśnił Zbigniew Ziobro.

W ustawie znajduje się także zastrzeżenie przedmiotów, które nie podlegają egzekucji komorniczej.

– Do tej pory było to bardzo swobodnie oceniane. Teraz jest to sprecyzowane. Ustawa opisuje przedmioty, które są związane z codziennym funkcjonowaniem, na przykład lodówka, łóżko, kuchenka itd. Zabrania się w sposób kategoryczny poddawania tych przedmiotów egzekucji – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Minister sprawiedliwości nie obawia się, że zmiany spowodują odejścia z pracy większości komorników.

– Nie, nie podzielam tej opinii. Uważam, że w tej chwili komorników w Polsce jest najwięcej od początku ich funkcjonowania w Polsce. To zawód, w którym dobrze się zarabia – podkreślił Prokurator Generalny.

Całość rozmowy z ministrem Zbigniewem Ziobro dostępna jest [tutaj]

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl