twitter.com/PiotrUscinski

[TYLKO U NAS] Wicemin. P. Uściński: PO oferuje rozwiązanie kredyt 0 proc. na pierwsze mieszkanie. Nie znalazłem polityka Platformy, który wierzyłby, że to rozwiązanie kiedykolwiek wejdzie w życie

PO oferuje rozwiązanie kredyt 0 proc. na pierwsze mieszkanie. Nie znalazłem polityka Platformy, który wierzyłby, że to rozwiązanie kiedykolwiek wejdzie w życie. (…) Musieliby dojść do władzy, a nawet jeżeli dojdą do władzy, to i tak sami nie wierzą w to, że to zrealizują, bo to jest czyste oszustwo. Platforma Obywatelska z tego typu obietnic się nie wywiązuje powiedział Piotr Uściński, wiceminister rozwoju i technologii, w programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

1 lipca w życie ma wejść program „Pierwsze Mieszkanie”. Osoby, które będą chciały kupić mieszkanie lub dom jednorodzinny, będą mogły uzyskać tzw. bezpieczny kredyt 2 procent.

Będzie stała rata kapitałowa, natomiast odsetki będą malejące, więc w sumie rata będzie malejąca. Stałe raty kapitałowe są po to, żeby kapitał obniżył się w trakcie spłacania, żeby nie było tak, że głównie odsetki są spłacane, a kapitał się nie zmniejsza. Chodzi o to, żebyśmy zmniejszali kapitał – mówił Piotr Uściński.

Na rynku nieruchomości i mieszkań ścierają się ze sobą popyt i podaż. W ostatnich latach te wartości były rosnące – zauważył wiceminister rozwoju i technologii.

Podaż mieszkań bardzo rosła i popyt tych mieszkań bardzo rósł. Czasami wzrost podaży nie nadążał za popytem, wobec czego mieliśmy do czynienia ze wzrostem cen nieruchomości. W ostatnich lata mieliśmy bardzo duży ten rynek. 238 tys. mieszkań oddanych do użytku w zeszłym roku, rok wcześniej nieco mniej 235 tysięcy. To są rekordowe liczby. Takich liczb nie było w III RP, a za czasów PO było poniżej 150 tysięcy. (…) Musimy szukać rozwiązań, które będą powodowały, że będziemy mieli dużo mieszkań z jednej strony kupowanych a z drugiej strony oddawanych do użytkowania, które można kupić. Te dwie wartości muszą iść ze sobą w parze, żeby nam przybywało mieszkań – zaznaczył.

Popyt w tej chwili bardzo spadł ze względu na ograniczenia w dostępności kredytów.

Polacy, ze względu na wysokie stopy procentowe, mniej tych kredytów biorą i popyt maleje. Chcemy, żeby podaż nie malała razem z popytem, żeby nie było samonapędzającego się złego zjawiska, że mamy zmniejszoną ilość chętnych do zakupu mieszkania, to będziemy mniej budować i będzie wolniej przyrastała liczba mieszkań – podkreślił gość programu „Polski punkt widzenia”.

Rząd PiS stawia na wsparcie tych Polaków, którzy jeszcze nie mają pierwszego mieszkania. Z programu „Pierwsze Mieszkanie” będą mogły skorzystać osoby, które nie mają wkładu własnego.

Osoby, które nie mają nazbieranego wkładu własnego, mogą złożyć wniosek do BGK przez swój bank i mogą uzyskać poręczenie BGK po to, żeby móc wziąć kredyt bez wkładu własnego z poręczeniem BGK zastępującym wkład własny. To rozwiązanie można zastosować razem z kredytem niskooprocentowanym – powiedział Piotr Uściński.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma zapewnienie ze strony KNF-u, że zostaną obniżone wymagania.

Komisja Nadzoru Finansowego przedstawia bankom rekomendacje, jak mają liczyć zdolność kredytową, jak mają się zabezpieczać i te wymagania będą obniżone po to, żeby łatwiej był uzyskać zdolność kredytową. Z bankami to rozwiązanie było ustalane – akcentował gość TV Trwam.

Deweloperzy już przygotowują mieszkania pod program „Pierwsze Mieszkanie”. Tymczasem PO proponuje kredyt 0-procentowy.

PO oferuje rozwiązanie kredyt 0 proc. na pierwsze mieszkanie. Nie znalazłem polityka Platformy, który wierzyłby, że to rozwiązanie kiedykolwiek wejdzie w życie. (…) Musieliby dojść do władzy, a nawet jeżeli dojdą do władzy, to i tak sami nie wierzą w to, że to zrealizują, bo to jest czyste oszustwo. Platforma Obywatelska z tego typu obietnic się nie wywiązuje – ocenił wiceminister.

radiomaryja.pl

 

 

 

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl