fot. PAP Marcin Obara

[TYLKO U NAS] Wicemin. M. Małecki: Chcemy, żeby polscy pasażerowie mogli korzystać z pociągów punktualnych, bezpiecznych, komfortowych, niezawodnych, ekologicznych

Nie ma silnej Polski bez silnej kolei, a nie będzie silnej kolei bez polskich kolejarzy. Do tego są potrzebne dobre, realne i bardzo ambitne programy (…). Chcemy, żeby polscy pasażerowie mogli korzystać z pociągów punktualnych, bezpiecznych, komfortowych, niezawodnych, ekologicznych. Jeśli mówimy, że Polska jest w Europie, to znaczy, że polscy pasażerowie mają mieć prawo do takich samych usług jak ludzie w najbardziej rozwiniętych krajach Europy Zachodniej – zaznaczył Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

25 listopada obchodziliśmy wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy. To wyjątkowe święto dla osób pracujących na kolei. Od kiedy rządy w Polsce przejęła Zjednoczona Prawica, kolej zaczęła wracać do łask, rozpoczęły się modernizacje, ale także remonty dworców w całej Polsce.

To był wyjątkowy dzień dla polskich kolejarzy. Nie ma silnej Polski bez silnej kolei, a nie będzie silnej kolei bez polskich kolejarzy. Do tego są potrzebne dobre, realne i bardzo ambitne programy rządu Prawa i Sprawiedliwości do rozwoju polskiej kolei. Osobiście w Ministerstwie Aktywów Państwowych mam zaszczyt m.in. nadzorować grupę PKP S.A., w ramach której są prowadzone największe w historii inwestycje takie jak: „Kolej dużych inwestycji” (…). Spółka PKP S.A. prowadzi ogromny program inwestycji dworcowych, blisko 200 dworców jest remontowanych albo budowanych od zera w całej Polsce za kwotę prawie 3 mld złotych. To pokazuje, jak mocno rząd Zjednoczonej Prawicy postawił w centrum swoich programów rozwój polskiej kolei, która naszym poprzednikom się nie opłacała – powiedział wiceminister Maciej Małecki.

Polska kolej przez wiele lat nie była należycie doceniana. Poprzednie rządy prowadziły politykę, w której finansowanie kolei przestało się opłacać, co doprowadziło do wykluczenia komunikacyjnego wielu miejscowości.

Po 1989 roku kolej była zwijana, brakowało wciąż pieniędzy. Nasi poprzednicy prowadzili politykę błędnego koła. Były likwidowane połączenia z mniejszych miejscowości do większych, a później okazało się, że w tych większych też nie ma pasażerów. Były tak zmieniane rozkłady jazdy, iż pociąg, którym ludzie dojeżdżali do pracy czy szkoły, był tak ustawiony, że ktoś się spóźniał. W związku z tym ludzie przesiadali się z pociągów do komunikacji autobusowej, samochodowej, a wtedy – w tabelkach menadżerów za czasów PO – taki pociąg okazywał się nierentowny i trzeba było go skasować – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Wiceminister aktywów państwowych wskazał, że polski rząd chce, aby Polacy bez przeszkód mogli korzystać z kolei.

Chcemy, żeby polscy pasażerowie mogli korzystać z pociągów punktualnych, bezpiecznych, komfortowych, niezawodnych, ekologicznych. Jeśli mówimy, że Polska jest w Europie, to znaczy, że polscy pasażerowie mają mieć prawo do takich samych usług jak ludzie w najbardziej rozwiniętych krajach Europy Zachodniej – oznajmił Maciej Małecki.

Coraz więcej połączeń kolejowych zostaje przywróconych. Taki zabieg ma na celu zmniejszenie wykluczenia komunikacyjnego, aby mieszkańcy małych miejscowości mogli dojeżdżać na czas do pracy, szkoły.

Stoimy na stanowisku, że jeśli ktoś mieszka w małej miejscowości, to ma takie samo prawo do dostępu do usług komunikacyjnych, transportowych jak ludzie w dużych miastach. Jeżdżąc po Polsce, spotykając się z Polakami, słyszeliśmy głosy, że zlikwidowano połączenia kolejowe albo zostały one radykalnie ograniczone. Dzięki temu, że będziemy mieć więcej lokomotyw, wagonów, pociągów, będzie coraz więcej połączeń kolejowych w Polsce. Chcemy, żeby rozkłady jazdy były przyjazne, aby pasażer nie musiał sprawdzać, o której godzinie jest pociąg, bo się spóźni. Małe miejscowości są dla nas priorytetem. Chcemy, aby bezpiecznie można było dojechać z małego miasteczka, małej wioski do pracy, bo w ten sposób rozwijamy całą Polskę – rzekł wiceminister aktywów państwowych.

Całą rozmowę z wiceministrem Maciejem Małeckim można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl