Gorzów Wielkopolski: w grudniu w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim odbędą się przesiewowe badania jelita grubego

Od 1 grudnia bieżącego roku w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. rozpocznie się program badań przesiewowych pod kątem raka jelita grubego – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Na badania mogą się zgłaszać wszystkie osoby w wieku 50-65 lat. Młodsze, czyli od 40. do 49. roku życia, tylko jeśli u ich najbliższych (rodziców, rodzeństwa) rozpoznano nowotwór jelita grubego. Z obu grup są wykluczeni pacjenci, którzy w ostatnich 10 latach mieli wykonaną kolonoskopię oraz ci, którzy mają już objawy nowotworu jelita grubego – wskazano w komunikacie.

Badanie przesiewowe pozwala na wykrycie zmian błony śluzowej jelita grubego: polipów – gruczolaków, czyli nowotworów we wczesnej fazie rozwoju. Takie zmiany są potencjalnie całkowicie wyleczalne. Polipy są usuwane od razu podczas badania.

„90 proc. nowotworów jelita grubego powstaje właśnie z polipów. Jeśli go usuwamy, to jednocześnie likwidujemy zagrożenie zachorowania” – wyjaśnił kierownik Pracowni Endoskopowej w gorzowskim szpitalu, lek. Piotr Szulc.

Badanie wykonywane jest za pomocą kolonoskopu. Dla większości osób jest ono bezbolesne, może jednak powodować wzdęcia, uczucie parcia i ucisku w brzuchu. Badanie zwykle trwa 15-20 minut.

Aby zapisać się na badania, należy przyjść do Pracowni Endoskopowej szpitala przy ul. Dekerta (budynek A, poziom -1) od poniedziałku do piątku, między godz. 08.00 a 13.00.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl