fot. PAP/DPA/Christoph Soeder

[TYLKO U NAS] Wicemin. A. Mularczyk: Staramy się zaprezentować nasz raport jako pewną formułę uniwersalnych badań strat wojennych

Staramy się nasz raport zaprezentować jako pewną formułę uniwersalnych badań strat wojennych, które wykonaliśmy już niemal po 80 latach od zakończenia wojny. W taki sposób chcemy zainteresować ambasadorów krajów, ekspertów, naukowców, którzy współpracują z OECD, ażeby nasz raport był również podstawą do przyjęcia pewnej uniwersalnej metodologii – mówił Arkadiusz Mularczyk, wiceminister spraw zagranicznych, Pełnomocnik Rządu ds. Odszkodowań, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Wiceszef MSZ, Arkadiusz Mularczyk, przebywał w środę w Paryżu, gdzie spotkał się z przedstawicielami administracji prezydenta Emmanuela Macrona.

– Dzisiaj jest pełna otwartość Francji na Polskę, jest chęć, wola współpracy z Polską na niwie ekonomicznej, politycznej. Myślę, że wojna na Ukrainie, nasza postawa, zaangażowanie, pokazuje, że jesteśmy odpowiedzialnym, poważnym krajem, partnerem i jest zupełna otwartość ze strony francuskich polityków na współpracę z Polską – podkreślił wiceminister.

W stolicy Francji odbyła się także konferencja, podczas której został przedstawiony raport o stratach poniesionych przez Polskę wskutek agresji i okupacji niemieckiej.

– Przy udziale ekspertów OECD, a także Banku Światowego i innych organizacji ekonomicznych, będziemy analizować różne metody szacowania strat wojennych, w szczególności z punktu widzenia strat ekonomicznych, makroekonomicznych – wskazał gość „Aktualności dnia” przed rozpoczęciem konferencji.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. prof. Paweł Baranowski oraz dr Paweł Pońsko, którzy prezentowali perspektywę polskiego raportu.

– Ideą tej konferencji jest stworzenie przez organizacje międzynarodowe pewnych uniwersalnych metod. Chcielibyśmy, ażeby OECD przy udziale innych organizacji udało się stworzyć pewną uniwersalną metodologię szacowania strat wojennych tak, żeby w przyszłości każdy agresor, który zaatakuje innych kraj, wiedział, że są organizacje, są różnego rodzaju metodologie, będące w stanie szybko oszacować, wycenić koszty prowadzonych wojen, które przecież są kosztami bardzo różnymi – zaznaczył Arkadiusz Mularczyk.

Straty wojenne są bowiem nie tylko stratami w ludności czy stratami materialnymi i ekonomicznymi, ale także stratami dotyczącymi utraconego potencjału danego kraju czy stratami makroekonomicznymi, rozkładającymi się na kolejne dekady.

– Staramy się nasz raport zaprezentować jako pewną formułę uniwersalnych badań strat wojennych, które wykonaliśmy już niemal po 80 latach od zakończenia wojny. W taki sposób chcemy zainteresować ambasadorów krajów, ekspertów, naukowców, którzy współpracują z OECD, ażeby nasz raport był również podstawą do przyjęcia pewnej uniwersalnej metodologii – mówił Pełnomocnik Rządu ds. Odszkodowań.

Wskazał, że przyjęcie polskiego raportu jako podstawy do szacowania strat mogłoby stanowić polski wkład w budowanie światowego pokoju.

– Włączenie się w to organizacji międzynarodowych jest pewnym elementem stabilizacji i troski o pokój, bo każdy agresor będzie wiedział, że są organizacje, są metody, które pozwolą na wycenę tych wszystkich zniszczeń, których się dopuści – podkreślił wiceminister spraw zagranicznych.

We wtorek podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim wicepremier, minister kultury, Piotr Gliński, przekazał prezydentowi Niemiec Frankowi-Walterowi Steinmeierowi raport o stratach wojennych oraz publikację poświęconą stratom w kulturze. Dodatkowo podkreślił, że Polska liczy na podjęcie dialogu na ten temat. Oprócz tego rząd przyjął uchwałę dotyczącą konieczności uregulowania kwestii reparacji w stosunkach polsko-niemieckich.

– To jest bardzo ważne, że w ten wtorek Rada Ministrów na mój wniosek przyjęła projekt uchwały, który jest już chyba opublikowany w Monitorze Polskim. Z tej uchwały wynika, że Rada Ministrów widzi konieczność i potrzebę uregulowania kwestii reparacji w relacjach polsko-niemieckich, ponieważ Polska nigdy tej sprawy nie zamknęła w relacjach z Niemcami. Po drugie, Polska się nigdy reparacji nie zrzekła ani w czasach PRL-u, ani w czasach suwerennej Polski. Nie ma żadnej umowy międzynarodowej ani polsko-niemieckiego traktatu pokojowego. Tym samym rząd Polski wzywa rząd Niemiec do podjęcia rozmów w tej sprawie. To jest bardzo ważny dokument, który przerywa wszystkie rzekome dyskusje o zrzeczeniu, którego nigdy nie było – zwrócił uwagę rozmówca Radia Maryja.

Uchwała, jako wyraz stanowiska polskiego rządu, powoduje, że wszystkie instytucje państwowe muszą stosować się do przedstawionych w niej wytycznych.

– To jest ważny sygnał do wszystkich ministerstw, administracji państwowej, centralnej, samorządowej, że ten temat powinien być podnoszony w relacjach polsko-niemieckich – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Choć prezydent Niemiec wielokrotnie przepraszał za niemieckie zbrodnie popełnione w czasie II wojny światowej, to jednak za jego słowami powinny iść konkretne czyny. Zdaniem Arkadiusza Mularczyka Polska, podnosząc konsekwentnie temat reparacji na arenie międzynarodowej, otrzyma w końcu należne jej zadośćuczynienie.

– Jestem przekonany, że taki czas przyjdzie, że Niemcy zrozumieją, że muszą te wstydliwe karty historii z Polską uregulować – zaznaczył wiceszef MSZ.

Zwrócił uwagę, że jako kraj chcemy mieć z Niemcami dobre stosunki, dlatego też kwestia reparacji musi zostać uregulowana. Jest ona polską racją stanu.

Całość rozmowy z Arkadiuszem Mularczykiem jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl