fot. twitter.com/WZubowski

[TYLKO U NAS] W. Zubowski: Straty na przesyle prądu mamy dwa razy większe niż w krajach zachodnich

Jeśli nic się nie zmieni, to prądu w naszych gniazdkach może zabraknąć – w pesymistycznym wariancie – już w 2020 roku. Żeby temu zapobiec, należy do roku 2025 zmienić sposób funkcjonowania ponad połowy elektrowni w Polsce – powiedział w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Wojciech Zubowski, wiceprzewodniczący sejmowej komisji energii. Polityk odniósł się w ten sposób do sytuacji rynku energetycznego w Polsce.

Wojciech Zubowski zaznaczył, że rynek energetyczny w Polsce wymaga gruntownych zmian. Instalacje elektryczne są przestarzałe, co generuje dodatkowe koszty.

– Nasz rynek energetyczny wymaga dużych zmian. Już kilka lat temu mówiono o tym, że elektrownie wysyłowe, ale też kable, mają ponad 30 lat. Straty na przesyle mamy dwa razy większe niż w krajach zachodnich – powiedział gość Radia Maryja.

Wiceprzewodniczący sejmowej komisji energii podkreślił, że bez modernizacji elektrowni prądu w Polsce może zabraknąć już w 2020 roku.

– W tym momencie mamy przyjętą Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która zakłada zużycie ilości energii elektrycznej porównywalnej do innych krajów europejskich. Jeśli nic się nie zmieni, to prądu w naszych gniazdkach może zabraknąć – w pesymistycznym wariancie – już w 2020 roku. Żeby temu zapobiec, należy do roku 2025 zmienić sposób funkcjonowania ponad połowy elektrowni w Polsce – wyjaśnił.

Polska energetyka opiera się przede wszystkim na energii pozyskiwanej z węgla oraz energii słonecznej i wiatrowej – dodał.

Wojciech Zubowski zapowiedział, że od 2020 roku w życie wejdzie tzw. opłata mocowa, która pozwoli sfinansować modernizację obecnych i budowę nowych elektrowni.

– Od 2020 roku zamiast dwóch pozycji na rachunkach – za wytworzenie prądu i jej wytworzenie – mają widnieć trzy pozycje. Będzie tam jeszcze tzw. opłata mocowa. Te środki mają być przeznaczone na budowę nowych elektrowni i modernizację tych, które już istnieją – dodał.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem Wojciecha Zubowskiego można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj