fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] W. Waszczykowski o budżecie unijnym: Wszystkim nam zależy, by te fundusze były właściwie wydatkowane, ale same pieniądze nie stanowią przedmiotu trwającego sporu

Wszystkim nam zależy, by te pieniądze były właściwie wydatkowane, rozliczane i nie rozpływały się – zwrócił uwagę Witold Waszczykowski, europoseł i były minister spraw zagranicznych, w czwartkowych aktualnościach dnia na antenie „Radia Maryja”. Polityk mówił o trwających obradach ws. unijnego budżetu.

Witold Waszczykowski zaznaczył, że „same pieniądze nie stanowią przedmiotu trwającego sporu”.

– Głównym przedmiotem sporu nie są budżety, dlatego że ich wielkość została uzgodniona w lipcu, w czasie Rady Europejskiej. Budżet UE na lata 2021-2027 wynosi ponad bilion euro. W tym czasie podjęto też decyzję o stworzeniu drugiego budżetu – Budżetu Odbudowy gospodarczej po pandemii (ok. 750 mld euro) – mówił eurodeputowany PiS.

Jak wyjaśnił polityk, Komisja Europejska przydziela środki według dwóch kryteriów. Pierwszym z nich jest PKB danego kraju. To ono warunkuje, czy państwo będzie beneficjentem czy płatnikiem. Kwestią sporną jest natomiast drugie kryterium, jakim jest „praworządność”.

– Problem polega na tym, że termin „praworządności”, choć pojawiał się w dokumentach europejskich, był tylko wymieniany, lecz nigdzie nie został zdefiniowany w żadnym prawnie wiążącym dokumencie – zwrócił uwagę europoseł.

Witold Waszczykowski zaznaczył, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy miały miejsce próby narzucenia tej definicji przez organy unijne.

– Powstało rozporządzenie, którym Komisja Europejska miała się kierować, gdzie termin „praworządności” został bardzo szeroko zdefiniowany. Można by było spodziewać się, że Komisja Europejska przeglądałaby wtedy całokształt funkcjonowania rządów w państwach UE: politykę gospodarczą, wymiar sprawiedliwości, a nawet kwestie obyczajowe – wyjaśnił były szef polskiego MSZ.

Europarlamentarzysta oznajmił, że nie ma zgody Polski na takie ujęcie sprawy.

– Godzimy się natomiast na to, aby ograniczyć termin praworządności do prawno-finansowej ochrony budżetów, aby można było chronić je przed rozkradaniem, defraudacją i tego typu złymi praktykami – podkreślił.

Dodał, że oprócz dokładnego zdefiniowania „praworządności”, ważne jest zapobiegnięcie interpretacjom rozszerzającym to pojęcie.

Fundusze do stworzenia Budżetu Odbudowy mają być pozyskane poprzez zaciągnięcie przez UE pożyczek. Dlatego też Komisja Europejska potrzebuje zgody wszystkich państw członkowskich, by podjąć decyzję w tej sprawie. Ze względu na niejasną definicję praworządności, Polska i Węgry grożą zawetowaniem budżetu.

Cała rozmowa z europosłem Witoldem Waszczykowskim dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl