fot. PAP/Rafał Guz

[TYLKO U NAS] S. Szwed: Miernikiem skuteczności tarczy antykryzysowej będzie stopa bezrobocia

Miernikiem skuteczności tarczy będzie stopa bezrobocia. W lutym było to 5,5 proc. Marzec był dla nas też statystycznie korzystny. Ale dostajemy już informacje o kwietniowych zwolnieniach. Szacunki są różne. Według tych, które my przeprowadzamy, w wariancie pesymistycznym jest to około 10 proc. na koniec roku – powiedział w „Polskim punkcie widzenia” na antenie Telewizji Trwam wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Już prawie 760 tys. wniosków złożyli polscy przedsiębiorcy o wsparcie z tzw. tarczy antykryzysowej – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

– Największą popularnością cieszą się zwolnienia ze składek ZUS. Tych wniosków jest ponad 530 tys. Drugim bardzo oczekiwanym instrumentem są tzw. świadczenia postojowe. Takich wniosków było około 150 tys. 10 tys. dotyczy komponentów kierowanych na ochronę miejsc pracy, czyli to, co jest realizowane przez Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Wojewódzkie Urzędy Pracy oraz Powiatowe Urzędy Pracy – podkreślił Stanisław Szwed.

Wszystkie działania dotyczą trzech miesięcy. Chodzi o to, by w czasie zamrożenia gospodarki w związku z koronawirusem ochronić jak najwięcej miejsc pracy.

– Niektóre rozwiązania będzie można wydłużyć. Będziemy reagować na sytuację.  Najważniejszym okresem są pierwsze trzy miesiące. Musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych obywateli i zabezpieczyć gospodarkę, stąd też zapowiedzi pana premiera, że przedstawi program odmrożenia gospodarki w najbliższym czasie – wskazał wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Pieniądze, w ramach rozwiązań zawartych w tarczy antykryzysowej, są już wypłacane przedsiębiorcom, którzy złożyli odpowiednie wnioski.

– Jeśli chodzi o Powiatowe Urzędy Pracy czy Wojewódzkie Urzędy Pracy, które realizują pożyczki, środki są już wypłacane. Od dzisiaj ZUS rozpoczyna także wypłacanie postojowego. Na początek będzie to około 250 mln. Zwolnienie ze składek to nieco inna sprawa, ponieważ wnioski możemy składać do czerwca – powiedział.

Tarcza antykryzysowa, choć pomocna, nie jest w stanie sprawić, by gospodarka w ogóle nie ucierpiała.

– Myślę, że miernikiem skuteczności tarczy będzie stopa bezrobocia. W lutym było to 5,5 proc. Marzec był dla nas też statystycznie korzystny. Ale dostajemy już informacje o kwietniowych zwolnieniach. Szacunki są różne. Według tych, które my przeprowadzamy, w wariancie pesymistycznym jest to około 10 proc. na koniec roku – zaznaczył Stanisław Szwed.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl