[TYLKO U NAS] S. Horbaczewski: W latach 2007-2015 luka VAT wzrosła z 8 do 25 proc.

W Polsce w okresie 8 lat – od grudnia 2007 do listopada 2015 – tzw. luka VAT-owska wzrosła z ok. 8 proc. do 25 proc. Na to zwracali uwagę nie tylko i wyłącznie przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy, ale także Komisja Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy – zaznaczył ekonomista Sławomir Horbaczewski podczas czwartkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

W Warszawie odbyło się dziś drugie posiedzenie powołanej w lipcu komisji śledczej do spraw VAT. Posłowie zapoznali się na nim z procedurą dotyczącą informacji niejawnych. [czytaj więcej]

Sławomir Horbaczewski zwrócił uwagę, że nowopowstała komisja powinna spojrzeć na wszelkie kwestie związane z funkcjonowaniem VAT-u jako podatku pośredniego, w szczególności od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r.

– W Polsce w okresie tych 8 lat tzw. luka VAT-owska, czyli podatek, który nie wpłynął faktycznie do Skarbu Państwa, wzrosła z około 8 proc. do ok. 25 proc. Na to zwracali uwagę nie tylko i wyłącznie przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy, ale także Komisja Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (…). Nie możemy powiedzieć, że na pewno nie było różnego rodzaju zaniedbań, być może niecelowych, być może wynikających z niekompetencji, ale być może również celowych. Trzeba to bardzo precyzyjnie zbadać – wskazał gość Radia Maryja.

W 2015 r. w Polsce odnotowano lukę VAT-owską na poziomie dwukrotnie przewyższającym średnią statystyczną dla Unii Europejskiej.

– To jest niepokojące i na pewno wskazuje, że przede wszystkim powinniśmy wykryć mechanizmy i wszystkim je pokazać (…). Wszyscy będziemy mogli obserwować prace komisji, bo będą odbywały się przy „otwartej kurtynie” – mówił ekonomista.

Cała rozmowa ze Sławomirem Horbaczewskim dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl