Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=828122

[TYLKO U NAS] Rzecznik prasowy ZUS: W całym poprzednim roku mieliśmy ponad 271 tys. błędnych przelewów, w tym zaś – tylko 345

Zarówno liczba rozwijających się działalności gospodarczych, jak i zatrudnionych pracowników plus rosnące wynagrodzenia powodują obecnie bardzo dobrą kondycję Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. […] W całym poprzednim roku mieliśmy ponad 271 tys. błędnych przelewów, w tym zaś – tylko 345mówił w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS nie chce dodatkowych pieniędzy z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zarząd Zakładu zadecydował niedawno o zablokowaniu kolejnych 2 mld zł dotacji. W sumie w kończącym się roku zrezygnował już z blisko 11 mld zł.

Niewątpliwie kolejna rezygnacja z dalszej transzy dotacji świadczy o bardzo dobrej kondycji polskiej gospodarki. Pamiętajmy, że wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych są tak dobre, jak dobra jest kondycja naszej gospodarki, ponieważ wpływy do ZUS tak naprawdę uzależnione są od liczby rozwijających się działalności gospodarczych i od liczby zatrudnionych pracowników, od których to pensje odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne. Więc oba te czynniki plus rosnące wynagrodzenia powodują bardzo dobrą również kondycję FUS – podkreślił Wojciech Andrusiewicz.

Gość „Aktualności dnia” wskazał, że do dobrego aktualnie stanu FUS przyczyniła się również reforma wprowadzona przez ZUS na początku bieżącego roku.

Chodzi tu o wprowadzenie indywidualnych numerów rachunków składkowych dla polskich przedsiębiorców. Teraz już zamiast trzechczterech przelewów przedsiębiorcy wykonują tylko jedną taką transzę do ZUS. Można powiedzieć, że zoptymalizowało to płatności przedsiębiorcom, po prostu jest łatwiej i szybciej opłacić składki. Ten system jest bardziej przejrzysty i zrozumiały. Co za tym idzie, spadła liczba błędów. W całym poprzednim roku mieliśmy ponad 271 tys. błędnych przelewów, w tym zaś tylko 345 – zwrócił uwagę rzecznik prasowy ZUS.

Całość rozmowy z Wojciechem Andrusiewiczem można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj