fot. Kongres Młodych Osób Konsekrowanych

[TYLKO U NAS] Rzecznik prasowy IV Kongresu Młodych Osób Konsekrowanych: Zależało nam, żeby usłyszeć, jakich konsekrowanych potrzebuje dzisiaj świat

Chcemy razem się modlić, razem myśleć, razem słuchać konferencji i zaproszonych prelegentów, żeby budować się wewnętrznie. Zależało nam, żeby usłyszeć różne perspektywy na życie konsekrowane, żeby usłyszeć, jakich konsekrowanych potrzebuje dzisiaj świat – mówił o IV Kongresie Młodych Osób Konsekrowanych we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja rzecznik prasowy wydarzenia, diakon Łukasz Wójcik SDB.

W dniach 22-25 września w Licheniu Starym odbędzie się IV Kongres Młodych Osób Konsekrowanych. [czytaj więcej]

– Pierwsze spotkanie młodych konsekrowanych z całego świata odbyło się w 1997 r. w Rzymie. To zainspirowało młodych konsekrowanych w Polsce, żeby spotykać się, żeby dzielić się doświadczeniami, żeby zapalać się nawzajem pasją, entuzjazmem, dzielić się tym ze sobą nawzajem – wskazał diakon Łukasz Wójcik.

W tegorocznym Kongresie uczestniczyć będzie ponad 600 osób z ok. 80 zgromadzeń oraz 20 świeckich instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń. [więcej]

Rzecznik prasowy IV Kongresu Młodych Osób Konsekrowanych zaznaczył, że wydarzenie będzie miało charakter formacyjny.

– Kongres nie jest czymś, co ktoś narzuca, nie decyduje o nim jedna osoba. W zeszłym roku spotkało się całe duże grono młodych konsekrowanych i razem zadecydowaliśmy o tym, że chcemy, żeby tegoroczny Kongres miał charakter formacyjny. Chcemy razem się modlić, razem myśleć, razem słuchać konferencji i zaproszonych prelegentów po to, żeby budować się wewnętrznie i po to, żeby najpierw powstać duchowo, a potem świecić tam, gdzie wyjdziemy po zakończeniu Kongresu – mówił gość „Aktualności dnia”.

fot. Kongres Młodych Osób Konsekrowanych

Spotkanie będzie opierało się w dużej mierze na kontemplacji Słowa Bożego. Zaproszeni prelegenci zaś będą dzielić się swoimi doświadczeniami z wielu różnych dziedzin dotyczących życia konsekrowanego.

– Zależało nam, żeby usłyszeć różne perspektywy na życie konsekrowane od tych wszystkich ludzi, którzy albo mają swoje wieloletnie doświadczenie przeżywania życia konsekrowanego, albo swoje doświadczenie bycia w Kościele i współpracy z zakonnikami, z zakonnicami, żeby usłyszeć, jakich konsekrowanych potrzebuje dzisiaj świat, do czego Pan Bóg powołuje nas w tym świecie, w którym mamy żyć i w którym mamy „świecić”, bo o tym jest ten Kongres – zaznaczył rozmówca Radia Maryja.

Uczestnicy Kongresu wysłuchają także przesłania kaznodziei Domu Papieskiego, br. kard. Raniero Cantalemessy OFMCap.

– Jest dla nas zaszczytem, że ktoś tak słynny i ważny dla historii Kościoła – kaznodzieja Domu Papieskiego – skierował do nas swoje przesłanie. Nie mógł niestety przyjechać na Kongres, mimo że bardzo chciał. Zdrowie mu nie pozwala. Ma 88 lat, a jest i tak – trzeba przyznać – w naprawdę niesamowitej formie. Jego przesłanie jest pełne optymizmu i nadziei – podkreślił diakon Łukasz Wójcik.

fot. Kongres Młodych Osób Konsekrowanych

Rzecznik prasowy IV Kongresu Młodych Osób Konsekrowanych zaprosił do śledzenia wydarzenia w mediach społecznościowych m.in. [tutaj].

Przesłanie br. kard. Raniero Cantalemessy pojawi się w tychże mediach w czwartek o godz. 20.00.

Rozmówca Radia Maryja zaapelował o to, by wszyscy młodzi wierni prosili Boga o umiejętność rozeznania Jego planów względem nich. Niektórzy w ten sposób odkryją powołanie do życia konsekrowanego.

fot. Kongres Młodych Osób Konsekrowanych

– Pan Bóg daje nam wolność, Pan Bóg nikogo nie chce zmusić. Pan Bóg naprawdę chce tylko dobra i daje nam propozycje, zaproszenia i czeka, aż odpowiemy. Dlatego warto w swoim sercu zacząć z Nim dialog i zacząć Go pytać, bo od tego zaczyna się cała przygoda – zaznaczył diakon Łukasz Wójcik.

Całość rozmowy z audycji „Aktualności dnia” jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj