fot. flickr.com

[TYLKO U NAS] Red. W. Jakóbik o działaniach Gazpromu, które wpływają na wzrost cen: Gazprom realizuje cel polityczny, który polega na tym, aby złapać zachodnich Europejczyków za portfele

Gazprom realizuje cel polityczny, który polega na tym, aby złapać zachodnich Europejczyków za portfele, bo są oni najbardziej zależni od gazu w elektroenergetyce. Gazprom chce ich przekonać, że Nord Stream 2 pozwoli na zastąpienie szlaku ukraińskiego niemieckim. Gazociąg Nord Stream 2 ma de facto pozwolić na zwiększenie wpływu politycznego z użyciem gazu w całej Europie Środkowowschodniej, tak aby móc go uruchomić z pogwałceniem prawa europejskiego, które chroni nas przed nadużyciami ze strony monopolistów takich jak Gazprom – powiedział red. Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl, w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Ludzie na całym świecie doświadczają wzrostu cen energii elektrycznej i gazu. Red. Wojciech Jakóbik omówił przyczyny bieżącego stanu rzeczy.

– Mamy obiektywną sytuację, w której brakuje gazu i energii elektrycznej ze względu na szybkorosnącą podaż po tym, jak po trzeciej fali koronawirusa gospodarka znowu zaczęła globalnie przyspieszać. Potrzebuje ona więcej surowców, a tymczasem produkcja za tym nie nadąża. W sytuację włącza się rosyjski Gazprom, który zamiast zwiększać dostawy – jak każdy mądry sprzedawca, który korzysta i sprzedaje coraz więcej oraz coraz drożej – ogranicza je nierynkowo – wskazał gość Radia Maryja.

Pozostaje pytanie o to, dlaczego Gazprom tak postępuje.

– Jest to narzędzie polityki zagranicznej Kremla. Gazprom realizuje cel polityczny, który polega na tym, aby złapać Europejczyków zachodnich za portfele, bo są oni najbardziej zależni od gazu w elektroenergetyce. Gazprom chce ich przekonać, że Nord Stream 2 pozwoli na zastąpienie szlaku ukraińskiego niemieckim. Gazociąg Nord Stream 2 ma de facto pozwolić na zwiększenie wpływu politycznego z użyciem gazu w całej Europie Środkowowschodniej, tak aby móc go uruchomić z pogwałceniem prawa europejskiego, które chroni nas przed nadużyciami ze strony monopolistów takich jak Gazprom – mówił redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.

– Łapią nas za portfel po to, żebyśmy w celu obniżenia cen gazu zgodzili się na Nord Stream 2. Na koniec dnia może się okazać, że gazociąg może utrzymać wysokie ceny gazu, bo infrastruktura w naszej części świata jest tak ułożona, że dostawy przez Niemcy mogą być droższe niż przez Ukrainę – dodał.

Red. Wojciech Jakóbik podkreślił, że rosyjski gaz ma dbać o pozycję Rosji w Europie.

– Gaz jest narzędziem polityki zagranicznej. Rosja ma w ten sposób – zamiast czołgów – utrzymywać swoje wpływy w Europie Środkowowschodniej. To jest cel Nord Stream 2, a nie zarabianie na gazie. Rosjanie są w stanie wydać dużo pieniędzy na to, aby osiągnąć swój cel polityczny. Ich polityce przewodzi idea imperium, które odzyskuje wpływy – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Dużo niepokoju budzi także unijny plan „Fit for 55”.

– „Fit for 55” jest bardzo ambitnym planem, który może się powieść w przypadku Niemiec czy Holandii. Jest on pisany na miarę najsilniejszych graczy, którzy sobie poradzą z wyzwaniami, z jakimi projekt się wiąże. Dla słabszych krajów – bez odpowiedniej rewizji zapisów pakietu – może to oznaczać tylko droższą energię, ciepło i kolejne problemy dla przemysłu. Poprzeczka jest postawiona tak wysoko, że nasz przemysł może jej nie przeskoczyć, a wtedy będzie duży problem – oznajmił redaktor.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem. Red. Wojciecha Jakóbika można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj