fot. Tysol.pl

[TYLKO U NAS] R. Proksa: Potrzebna jest zmiana sposobu wynagradzania nauczyciela

Potrzebna jest zmiana sposobu wynagradzania nauczyciela. Nawet niektórzy nauczyciele nie wiedzą, na czym polega system wynagradzania nauczyciela. System ten w 60 proc. składa się z płacy zasadniczej, a drugim elementem jest 16 dodatków uznaniowych, z których nauczyciel widzi tylko dwa bądź trzy – powiedział w sobotnim programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.

Nauczyciele z sekcji oświatowej „Solidarności” w sobotę kontynuują protest polegający na okupacji kuratorium w Krakowie. Akcja ma charakter rotacyjny. W sobotę bierze w niej 14 osób.

Od 30 lat obiecuje się nauczycielom, że w tym zawodzie warto być i zostanie on wreszcie doceniony przez państwo, ale niestety tak się nie dzieje – zaznaczył Ryszard Proksa.

Już w ubiegłym roku, przy tak wielkim sukcesie ekonomicznym naszego kraju, zdecydowana większość wszystkich zawodów z różnych branży zyskała, a oświata – jak to miało miejsce przez ostatnich wiele lat – została pominięta. Właśnie stąd jest tak wielkie oburzenie i niezadowolenie – wskazał przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.

Jeżeli chodzi o siłę nabywczą, to płaca nauczyciela wręcz spadła – zauważył.

Rzeczywiście było tak, że w 2018 r. – pierwszy raz od 2012 r. – nauczyciele dostali 5 proc. waloryzację płac. Teraz jest druga. To jest dobre, bo przynajmniej zatrzymało inflację. Ale nawiążę też do roku 2007 r., w tym czasie płaca nauczyciela spadła, jeżeli chodzi o siłę nabywczą. To świadczy o kryzysie wynagrodzeń w edukacji – mówił Ryszard Proksa.

Problemów, nie mówiąc już tylko o finansach, jest o wiele więcej – dodał gość „Aktualności dnia”.

Chcielibyśmy zmienić sposób wynagradzania nauczyciela. Nie tylko społeczeństwo, ale również niektórzy nauczyciele nie wiedzą do końca, na czym polega system wynagradzania nauczyciela. System ten w 60 proc. składa się z płacy zasadniczej, a drugim elementem jest 16 dodatków uznaniowych, z których nauczyciel widzi tylko dwa bądź trzy – zwrócił uwagę Ryszard Proksa.

Chcielibyśmy, aby system wynagradzania nie różnił się niczym innym od systemu wynagradzania w innych branżach – podkreślił gość Radia Maryja.

Chcemy, żeby nasz system wynagradzania był prosty, jasny i czytelny, a nie składał się z nie do końca jasnych elementów. (…) Jako związek zawodowy wywalczyliśmy 5 proc. waloryzacji płac. Ale co się dzieje – nauczyciel często tej waloryzacji nie zauważa, ponieważ następnym dysponentem tych pieniędzy jest samorząd. Ten, owszem, przekazuje te 5 proc. do płacy zasadniczej, ale zamraża dodatki. I znowu jesteśmy w tym samym miejscu – powiedział przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem Ryszarda Proksy można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl